wtorek, 30 października 2012

Wizja lokalna...ciąg dalszy (4)

Dopisałam dzisiaj- środa 31.10 12. 
Stardust, jeżeli mnie czytasz, to wiedz, że bardzo się cieszę, że Wam się nic nie stało. Nie potrafię zamieścić komentarzy u Ciebie (nie wiem dlaczego), dlatego tu to napisałam. 


Trochę spóźnione zakończenie historii z urzędasem. W sumie już mi wściekłość przeszła i teraz śmiać mi się chce, chociaż czuję, że to nie koniec i sporo nerwów mi ta baba jeszcze zszarpie. Opiszę jednak, bo ostatni etap wizji też ukazuje, jaki poziom, opisywany przeze mnie, urzędas do samego końca reprezentował.
Czekałam na parkingu, a Jaskół pokierował babsko w stronę wierzby. Urzędas poszła drogą wzdłuż płotu, Jaskół wewnętrznym chodnikiem. Oddzielał ich szpaler z wysokich tujek i krzewów. Spotkali się dopiero pod wierzbą. Z oddali słyszałam podniesione głosy. Matko… co znowu??? Wierzba rośnie pod linią energetyczną, a jej korzenie zniszczyły nam chodnik i istnieje obawa, że rozsadzą fundamenty domu. Każdego roku obcinamy jej koronę, żeby nie dotykała drutów, ale rośnie błyskawicznie i bal zaczyna się od nowa. Tu już urzędas nie powinien mieć żadnych wątpliwości. Drzewsko zagraża nam, dachowi domu, drutom i słupowi elektrycznemu. Ale nie…. Ale NIE! Głosy się nasilają. Powoli ruszam drogą w stronę wierzby. Słyszę, że coś tam z bluszczem nie tak. Bluszcz?
- O co chodzi- pytam spokojnie urzędasa, a ta fotografuje i fotografuje tę nieszczęsną wierzbę. W końcu rzuca lekkim głosem: „A bluszcza nie sfotografowałam, nie sfotografowałam”- cieszy się jak małe dziecko. Poczułam niesmak. Zachowuje się, jakby nam łaskę robiła. Przy bożodrzewie „nic nie słyszała”, teraz bluszcza „nie sfotografowała”. Tylko, że ja jej łaski nie potrzebuję. Trzeba jeszcze udowodnić, że specjalnie drzewu podcięłam korzenie, czy specjalnie bluszcz… no właśnie ten bluszcz.
- O jaki bluszcz chodzi?- pytam. Tego nie było w programie i jestem trochę zdezorientowana- nowa przeszkoda.
- Pani bluszcz odkryła na pniu wierzby- rzuca wściekły Jaskół- Chroniony- dodaje łagodniej.
- A tak- rzuca radośnie z przewagą urzędas- Ten bluszcz jest pod ścisłą ochroną. Konserwator wojewódzki…
Nie kończy, bo jej brutalnie przerywam: „Ten bluszcz???? Przecież go tu pełno rośnie. Rośnie jak chwast, tylko kłopot z nim.”
- To jest bluszcz pospolity i jest pod ochroną- mówi z wyższością urzędas- Ale ja go nie sfotografowałam.
Jest mi już wszystko jedno. Nie znoszę takiego tonu i mam baby dość. Niech sobie fotografuje.
- On i tak wymarza- mówię jadowicie-Wystarczy większy mróz i po bluszczu.
- Wymarza?- baba nie bardzo rozumie, do czego zmierzam.
- No, normalnie. Robi się czarny- nagle widzę cały komizm sytuacji. Urzędas traci rezon.
- Prawnik mi tego nie puści- mówi bezradnie. Nareszcie straciła grunt pod nogami i spuściła z tonu.
- A kto jest waszym prawnikiem?- pytam tak sobie, bo w sumie nie wierzę, że sprawa musi przejść przez jego łapy.
- A ( tu pada nazwisko prawnika)- mówi baba i patrzy z zainteresowaniem na mnie.
- No to fajnego macie prawnika… fajnego- roześmiałam się radośnie- Pogratulować geniusza na stanowisku*.
Urzędas pogubiła się zupełnie: „A pani go zna?”.
- Ano znam. Nieważne- kończę temat. Baba widząc, że nic więcej nie powiem, zwraca się do asystentki
- Pisz! – dyktuje najpierw notkę o bożodrzewie, potem o wierzbie- Wierzba rośnie w słupie…. W słupie… no jak się taki słup nazywa??? – drapie się teczką po głowie. My milczymy. Nagle olśnienie: „ W słupie aczowym!!!!” wykrzykuje radośnie.
- Jakim?- trochę zgłupiałam- Aczowym?
- No aczowym- mówi wyniośle urzędas- Słup jest jak  A to aczowy się nazywa.
No tak, ty głupi doktorku, kształcony jesteś, nawet bardzo, ale najwyraźniej nie znasz urzędasowych neologizmów. ACZOWY od A. Proste jak metr sznurka w kieszeni.
- Pani podpisze i zawieszam postępowanie. Jak pani doniesie dokument to go wznowię.- mówi babiszon zdecydowanym , nie znoszącym sprzeciwu głosem.
No cóż, pozostało mi przeczytać protokół i podpisać. Urzędas zamknęła stanowczo teczkę: „Wsiadaj!” rzuciła do asystentki i zbierała się do odwrotu. Kiedy już wsiadała, coś mnie podkusiło i zapytałam z głupia frant: „ A Rada już zdecydowała się, w jaki sposób będziemy opłacać wywóz śmieci? Od metrażu, czy od liczby osób?
- A nie, jeszcze nie. Wie pani, ile to trzeba uchwał? Ile uchwał?- urzędas znowu nabrała wigoru- A czemu pani pyta?
- A tak, ciekawa jestem- odpowiedziałam lekko zdziwiona, ale wyhamowałam przed dalszym pytaniem.
Urzędas kiwnęła głową, trzepnęła drzwiczkami i pojechała sobie.

No i teraz perełka. Urzędas jest referentem w komórce do spraw ochrony środowiska. Wszystkie sprawy dotyczące wywozu śmieci, to jej działka. Ponieważ lubię wiedzieć, co w gminie piszczy, regularnie czytam wiadomości na stronie gminy oraz BIP. Otóż trzy tygodnie przed wizytą urzędasa u nas, Rada Gminy zatwierdziła Uchwałę mówiącą, że wywóz śmieci będzie opłacany od liczby osób w domostwie.
Konia z rzędem, kto powie mi czy baba celowo mnie okłamała, czy też kompletnie nie ma pojęcia, co się dzieje w jej wydziale. Nie miała powodu mnie okłamywać. Drugi wariant świadczyłby o jej ogromnej niekompetencji, tumiwisizmie i tępocie.

Co wynika z tej całej hecy?
 1. Żeby mieć tak zwany święty spokój, pójdę i przeprowadzę postępowanie spadkowe. Będzie mnie to kosztowało prawie 300 złotych, potrwa, jak dobrze pójdzie, pół roku i sporo gonienia po urzędach. Muszę sądownie, bo u notariusza muszą być osobiście wszyscy spadkobiercy, a to w naszym przypadku jest chwilowo niewykonalne.
 2. Jaskół zaniesie urzędasowi oświadczenia spadkobierców i spróbujemy, może jednak da się tą drogą (zależy nam na czasie).
 3. Jak się nie uda, to pisemnie poproszę o pisemną odpowiedź, dlaczego urzędas wstrzymała postępowanie o wycinkę drzew. Poproszę o dokładną wykładnię prawną. I od tej chwili nic na pysk, wszystko na piśmie.
 4. Baba kompletnie nie orientuje się w postępowaniu administracyjnym. Kiedy wpłynął nasz wniosek do urzędu, powinna przejrzeć wszystkie załączniki i natychmiast wezwać nas do uzupełnienia brakujących, powołując się na odpowiednią podstawę prawną (według niej- postępowania spadkowego). Nie zrobiła tego wtedy, a kiedy przyjechała na wizję, powinna od tego zacząć, podając podstawę prawną (a nie jakieś szkolenia w Warszawie) i żadnej wizji nie przeprowadzać do momentu uzupełnienia przez nas wymaganych dokumentów.
 5. Powinna w ciągu 14 dni powiadomić nas pisemnie, że odstąpiła od postępowania w sprawie wycinki drzew i podać powód tego (podstawę prawną).
 6. BLUSZCZ- uwaga! Bluszcz pospolity jest rośliną ściśle chronioną. Ten bluszcz, który ja w dobrej wierze sadzę pod płotem, pod ścianami i oplatam nim pień – słup, żeby ładnie wyglądał, oplotłam nim pień wierzby z tego samego powodu- ten bluszcz jest absolutnie nietykalny. ABSOLUTNIE. Po południu, tego samego dnia, ostrożnie odczepiłam zielsko z pnia wierzby i położyłam na ziemi. Nakierowałam w stronę płotu, niech tam sobie rośnie. A co!
* Z tym prawnikiem spotkałam się parę lat temu w sądzie. Reprezentował gminę, przeciw której wystąpiłam o odszkodowanie. Ponieważ to ja pozwałam, sąd zapytał mnie czy ma zaprzysiąc tamtą stronę. Jasne, dlaczego nie? Niech gadają pod przysięgą. Nie miałam litości, bo mnie skrzywdzono i to był mój wróg ( no jajca sobie teraz robię, ale wtedy nie było mi do śmiechu, byłam tragicznie zdołowana). Prawnik dwa razy się przejęzyczył w prostej w końcu przysiędze. Biedaczek, spurpurowiał, ale przebrnął. Sąd, bardzo wyrozumiały, zadał prawnikowi podstawowe pytanie, kogo reprezentuje. Tu jeszcze chłopina dał pełną odpowiedź, ale na pytanie, na jakiej ulicy mieści się urząd, zamilkł przerażony (UG mieści się na rynku miasteczka i adres brzmi: Rynek…). Nie będę rozwijać tematu. Sędzia pytał parę razy, a biedaczysko, coraz bardziej czerwony i spocony, jąkał się. Wymiana, a raczej monolog sędziego skończył się chichotem całego składu sędziowskiego. Dał prawniczyna plamę. Zresztą podczas całej rozprawy był pogubiony. I takiego prawnika ma nasz UG. W sumie nawet to mnie nie bulwersuje. Jaka „Gmina” taki prawnik.14 komentarzy:

 1. Mało śmieszne..delikatnie mówiąc:)Nie raz sie przekonałam,ze urzędnicy ministerialni bywaja podobnie kumaci, a raczej niekumaci..delikatnie mówiąc:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłoby śmiesznie, gdyby to był wyjątek. Niestety, w naszym urzędzie jest więcej takich "mistrzów", a na dodatek jeszcze bardzo chamskich.

   Usuń
 2. urzędnicy mają jakieś specjalne predyspozycje, sprawdzane podczas rekrutacji - który bardziej rozlazły, zarozumiały i bezczelny, tego przyjmują do pracy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej, który będzie bardzo posłuszny, nie będzie głowy władzy zawracał pierdołami i będzie odporny na prośby/żądania/groźby petenta.

   Usuń
 3. A tak w w ogóle,to myślę - jaki pan ,taki kram !:)miejcie to na uwadze przy nastepnych wyborach samorzadowych,juz za 2 lata!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nasza pani burmistrz jest drugą kadencje z rozpędu, bo nie miała żadnej konkurencji w wyborach. Czyli los ja narzucił. W pierwszej kadencji jeszcze jakoś działała na rzecz sołectw. W drugiej "bywa, przecina, bryluje". mistrzyni w podpinaniu się pod różne projekty i spektakularne akcje. Pełno jej wszędzie. Zaprasza nawet na mammografię wraz z niepublicznymi ośrodkami, jakieś degustacje w knajpach, zawody itp. Bierze udział w każdej głośniejszej imprezie i błyska uśmiechem , i podaje wdzięcznie łapkę, i... no mistrzyni autokreacji. Dostaje nagrody, nawiązuje współpracę z Czechami itp. Tylko, że dla gminy coraz mniej z tej jej aktywności wynika. Na zebraniach sołectw na pytania o różne sprawy niezmiennie z uśmiechem odpowiada: "Właśnie zleciłam projekt", "Zlecę projekt". I nic dalej z tego nie wynika. Niektóre projekty mają już po 3 lata i zero realizacji. Ludzie mają jej dosyć.

   Usuń
 4. Szkoda,że nie jesteśmy społeczeństwem obywatelskim,aktywnym,zdolnym do zorganizowania się w istotnych dla spoleczności lokalnej sprawach, jak chociazby wybor tego najwazniejszego urzednika,jak burmistrz czy wójt.Wtedy taki urzędnik,którego ludzie mają dosyć nie miałby szans.Mimo wszystko, ja obserwuję znaczną poprawe jakości polskiej administracji, własciwie na wszystkich poziomach.
  Chyba jednak tak to jakoś jest,że zarzadzanie polityka regionalną wymusza stosowanie pewnych standardow - nowoczesnych ,europejskich i od tego uciec nie sposób, chociazby ze względu na fundusze strukturalne,ich wykorzystanie.Ale pewnie jeszcze trzeba się sporo nauczyć i zainwestować w ludzi,by stworzyc sztab dobrych urzędnikow,nie tylko w Warszawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na początku napisałam, ze generalnie jest poprawa i sprawy w urzędach załatwia się teraz o wiele szybciej i w miłej atmosferze. Niemniej jeden taki ( a czasem kilku) urzędas potrafi cały wizerunek popsuć. Tym bardziej, że po trzech latach nie widać u pani poprawy. Cement, beton i opornik :( I w dodatku ma ona "pole do popisu", bo wycinki drzew są koniecznością i wielu ludzi stara się o pozwolenie na nie. Wyobrażam sobie, co myślą inni i jak reagują, jeżeli nawet ja (osoba raczej spokojna)tracę opanowanie podczas każdej jej wizyty u nas.

   Usuń
 5. Zdaje się, że większość urzędników gminnych, standardy kontaktów z obywatelem przejęła z "Rewizora" Gogola, chociaż niektórych znanych mi osobiście nie posądzałabym o znajomość klasyki światowej literatury:)). Nie lubię chodzić po urzedach, ale jak muszę, to wypracowałam sobie sposób. Wchodzę do urzędu z pięknym uśmiechem i słowami, że potrzebuję pomocy, a pan/pani na pewno będzie najlepiej wiedział/a, jak to załatwić. Wiem, wiem czysta manipulacja, ale w ten sposób pozwalam tym ludziom poczuć się ważnymi. Takimi od których coś zależy, a od tego już tylko krok do podjęcia działań zgodnych z moimi oczekiwaniami:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tej zasadzie działa Jaskół, a że jest wysokim dobrze zbudowanym mężczyzną o fajnym uśmiechu, to panie wymiękają. Ja się poddałam, gdzie mogę, to go wysyłam do załatwiania spraw:)

   Usuń
 6. Wymieniałyśmy na moim blogu, poglądy na temat dam i ich przymiotów:)) Ta wymiana myśli była inspiracją dla broszki i właściwie robiłam ją z myślą o Tobie. Jeżeli jest w Twoim guście - jest Twoja. Napisz tylko proszę dokąd mam ją wysłać. Chyba, że wolałabyś coś innego? Sprawisz mi radość przyjmując podarunek.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No rany...:))) Czuję się zaszczycona :)) Ogromne dzięki :))) Podam adres w maillu do Ciebie. Ale się cieszę, bo jest przepiękna :)

   Usuń
 7. Cóż, wcześniej czy później większość z nas ma do czynienia ze sprawą, która nie tylko z pozoru jest prosta, ale niestety większość urzędników nie potrafi takich spraw rozróżnić, dlatego ich rozwiązanie staje się niemożliwe.
  Cudowny bukiet!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki impresjonistyczny. Łapię światło w różnych miejscach domu. To już po zmianie drzwi balonowych. Nagle zrobiło się bardzo słonecznie :)A urzędasy? Są i ciągle dobrze się mają.

   Usuń

Dziękuję za zainteresowanie moim blogiem.
Będzie mi miło, gdy zostawisz komentarz. Staram się odpowiadać nawet w starszych postach.
Jeżeli chcesz obrażać moich gości lub mnie- nie wysilaj się, natychmiast to usunę.
Jednym słowem hejterzy, gnomy, trolle, banda różowego misia , nie mają tu czego szukać.