niedziela, 8 listopada 2015

Grand Funk Railroad czyli czas na dobrego rockaGrand Funk Railroad uważany za jedną z najsłynniejszych i najbardziej liczących się formacji z lat 70tych XX wieku. Amerykańskie trio założyli w 1967 roku Mark Farner i Donald Brewer. Zespół grał głównie hard rocka, ale jego muzykę wiąże się również z rockiem chrześcijańskim. Uznany jest także za prekursora rocka stadionowego- eklektycznego stylu rockowego, charakteryzującego się przeplataniem podczas koncertu gatunków- szybkiego heavy metalu z popem oraz powolnymi balladami rockowymi. Grand Funk Railroad grał głównie dla wielotysięcznej publiczności, zgromadzonej na stadionach oraz w wielkich halach widowiskowych
  Na początku istnienia zespół pozostawał pod silnym wpływem acid rocka- odmiany rocka psychodelicznego, zdominowanego przez elektryczne gitary, opartego strukturalnie na bluesie. Dla tego rodzaju rocka charakterystyczne są długie improwizacje solowe i często przesterowane partie instrumentów klawiszowych, a także riffy, zapowiadające nadejście hard rocka. Najwybitniejsi przedstawiciele acid rocka to: Jimi Hendrix, Janis Joplin, The Doors, Cream. Deep Purple, Iron Butterfly. 
 
Początkowo muzycy nie potrafili zainteresować swoją heavy rockową muzyką żadnej z wytwórni płytowej. Dopiero po darmowym koncercie, wykonanym  w Atlantic City, w 1969roku, roku zespół podpisuje kontrakt z wytwórnią Capitol Records. Nagrywa dla niej dwa debiutanckie albumy: „Old Time” oraz "Grand Funk” i jest to najważniejsza płyta z tego okresu. W 1972 roku zespół nagrywa swoją trzecią płytę „Phoenix”, na której znajdują się kawałki znacznie łagodniejsze w brzmieniu, wzbogacone przez grę klawiszy, dźwięk uzyskał większą głębię, zrezygnowano ze zgiełku instrumentów elektrycznych. Zmieniły się również teksty utworów. Ich tematyka związana jest często z przekonaniami religijnymi Marka Farnera. Z tego okresu pochodzą dwie płyty, uznane za największe osiągnięcia zespołu : We're An American Band” (w 1973 pierwsza pozycja na liście Billboard Hot 100) oraz „Shinin”.
Obecnie wokalistą w zespole jest Max Carl


7 komentarzy:

 1. i takim oto sposobem miło zaczął się nowy tydzień od podróży w stare, dobre hipisowskie czasy...
  pozdrawiać jzns :)...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :):):) To były czasy:):):) Jeszce tyle nieodkrytego, jeszcze tyle "do zdobycia":):) w muzyce.
   Rock hippisowski późnych lat 60tych i lat 70tych, ma niepowtarzalne brzmienie. Nie wiem- instrumenty? stare nagrania (jakość odtwarzania)? lekkość improwizacji? odmienność w graniu riffów? Na pewno jest bardziej "metaliczny" i "brzęczący", taki bardziej "płaski".

   Usuń
  2. te czasy były naprawdę niesamowite, jeśli chodzi o sztukę... zwłaszcza muzę, do tej pory się to słyszy w obecnych kompozycjach... postęp techniczny w sprzęcie to jedna sprawa, ale główny myk polegał na odwadze w eksperymentowaniu... a czasem do tego zmuszał przypadek /vide przycięte palce Tommy'ego Iommi/...

   Usuń
  3. Walczy z rakiem. Myślisz, że te nakładki dały specyficzne granie? Chociaż z drugiej strony Eric Sardinas jest leworęczny, a gra jak praworęczny, co daje unikalny efekt.

   Usuń
 2. Ten opis zespołu to nic innego, jak przepisanie własnymi słowami artykułu z Wikipedii (zresztą zawierającego błędy), uzupełniony różnymi konfabulacjami (np. twierdzenie, ze "Phoenix" to trzeci album GFR - owszem, jest trzecim tytułem wspomnianym na stronie Wiki, ale w dyskografii zespołu szóstą pozycją studyjną) i innymi bzdurami typu "dwa debiutanckie albumy" - zadebiutować można raz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. OK, niech będzie Twoja racja. Nie znam angielskiego, więc nie potrafię tłumaczyć stron, które zawierają informacje o zespołach. Jednak staram się szukać różnych źródeł, zanim coś tu zamieszczę. Nie mam możliwości weryfikowania prawdy czy kłamstwa w wiki.
   Dobrze, jeżeli ktoś taki, jak Ty, potrafi wpisać sprostowania. I dobrze, że nawet trochę wiedzy o takich zespołach czytelnicy tego bloga uzyskają bez szperania po Necie:)
   Dzięki za uwagi:)

   PS. Czy jest coś złego w pisaniu własnymi słowami informacji z różnych źródeł przy podaniu(to ważne)tegoż źródła?
   Wyczuwam sarkazm- phi....przepisała i mądrzy się:):):):):):):)

   Usuń
  2. AAAAaaaaaaaaaaaaaaaaaa... weszłam na Twoją stronę:) Teraz rozumiem:)

   Usuń

Dziękuję za zainteresowanie moim blogiem.
Będzie mi miło, gdy zostawisz komentarz. Staram się odpowiadać nawet w starszych postach.
Jeżeli chcesz obrażać moich gości lub mnie- nie wysilaj się, natychmiast to usunę.
Jednym słowem hejterzy, gnomy, trolle, banda różowego misia , nie mają tu czego szukać.