poniedziałek, 25 lipca 2016

Jak PiS ustawą wydudkało chłopów, czyli XXI wieczne przywiązanie polskiego chłopa do ziemi.( Stan po dwóch miesiącach od wprowadzenia ustawy w życie)

"Jest gorzej, niż można było przewidywać. Ustawa o ziemi, która weszła w życie 1 maja 2016 r., praktycznie pozbawiła obywateli swobodnego dysponowania swoją własnością. A adresowana jest bardziej do chłopa pańszczyźnianego niż do rolnika XXI wieku.
Zaledwie dwa miesiące po uchwaleniu ustawy jej skutki są już bardzo widoczne. Można powiedzieć, że obrót ziemią został sparaliżowany. W wielu rejonach kraju od 1 maja notariusze nie przeprowadzili ani jednej transakcji kupna-sprzedaży działki rolnej. Pytani o ceny tylko wzruszają ramionami. Nie ma ceny, skoro nie ma handlu. Ale tuż przed 1 maja, czyli przed graniczną datą, kiedy jeszcze można było sprzedawać ziemię w miarę swobodnie, ceny poleciały na łeb na szyję. Jak tłumaczy jeden z nowych właścicieli, który 30 kwietnia kupił 100 hektarów ziemi: - Po tej cenie grzechem byłoby nie kupić i nie skorzystać z okazji.

A co będzie, jeśli zechce sprzedać?

- Przecież PiS nie będzie rządził wiecznie, te przepisy muszą się zmienić, wtedy sprzedam.

Ustawa sprzyja utrzymaniu obecnej struktury ziemi w Polsce, czyli rozdrobnieniu i trwaniu małych, nierentownych gospodarstw. Biedni nie mogą teraz sprzedawać swoich działek, a bogaci, którzy mogli zainwestować, nie inwestują.

W istocie ustawa prowadzi do kontrolowania wszystkiego. I wbrew pozorom wcale nie dotyczy tylko rolników, ale dotyka niemal każdego Polaka - tego, który chce sprzedać lub kupić ziemię rolną, który ją odziedziczy, który chce zaciągnąć kredyt, sprzedać, kupić lub wybudować dom, tego, który chce do swojego domu dojechać, nawet tego, który chce odzyskać swój dług od wierzyciela, itd.

Najlepiej skutki ustawy można zobaczyć na konkretnych przykładach.

PRZYKŁAD NR 1. Działka w mieście

Ktoś ma działkę rolną wielkości 4 tys. metrów kwadratowych w granicach administracyjnych miasta. Dookoła domki jednorodzinne, a nawet bloki. Działka jest rolna tylko z definicji, bo kiedyś były tu grunty rolne, ale w praktyce od lat jest nieużytkiem. Jej ochrona przed wykupem przez cudzoziemców lub spekulantów jest iluzją. Ale dziś zgodnie z ustawą działkę wielkości 3 tys m kw. i większą można sprzedać tylko rolnikowi uprawiającemu ziemię, mieszkającemu w tej samej gminie, a nabywca musi tę działkę uprawiać przez najbliższe 10 lat.

Ten przepis dotyczy wszystkich działek, także położonych w granicach administracyjnych miast, bez wyjątków. Tymczasem w takiej np. podwarszawskiej gminie Wawer większość działek to z nazwy działki rolne. Kiedyś uprawiano tu ogórki czy kapustę, a Wawer był zagłębiem kiszeniaków, dziś to typowe działki nadające się tylko pod budownictwo, z rolnictwem nie mają nic wspólnego.

Teoretycznie działkę rolną można podzielić na mniejsze. Ale tylko teoretycznie, bo prawo geodezyjne zabrania dzielenia na działki poniżej 3 tys. m kw.

PRZYKŁAD NR 2. Nie ma scalania

Na Mazowszu, w Małopolsce, w Świętokrzyskiem ziemia rolna to często wąskie, długie paski - to skutek dzielenia między wielu spadkobierców. Tak jest w rejonach, gdzie był głód ziemi. Paski mają po 9-12 m szerokości i są na pół kilometra długie - jak mówią agenci nieruchomości, to towar niehandlowy. Ale ustawa o regulowaniu gospodarstw z 1971 roku pozwalała na scalenie kilku pasków (jeśli oczywiście spadkobiercy się dogadali) i dzielenie potem gruntu w poprzek na małe działki nadające się pod budowę domów. To wymagało oczywiście sporo pracy, kilku właścicieli musiało się dogadać, czasem trzeba było zrobić wcześniej darowiznę, te akty wymagały ogromnych nakładów finansowych m.in. dla geodety, zrobienia u notariusza umowy przedwstępnej itd. Ale towar niehandlowy stawał się handlowym. To się teraz skończyło, bo tylko rolnik może nabyć taką działkę. Ustawa weszła w życie, kiedy wiele takich transakcji było w trakcie realizacji, bo proces scalania, załatwiania pozwoleń i rysowania map geodezyjnych trwa miesiącami. Niektórzy ludzie ponieśli spore koszty, a teraz czują się wykiwani.

PRZYKŁAD NR 3. Ceny spadają

Ktoś miał działkę w atrakcyjnym miejscu pod Warszawą. Działka powyżej 5 tys. m kw. jeszcze w marcu wyceniona została na 1,2 mln zł. Znalazł się deweloper, który taką sumę zaakceptował, i na początku marca 2016 r. podpisano umowę przedwstępną, zakładając, że cała transakcja zostanie sfinalizowana, kiedy deweloper dostanie zgodę na budowę, czyli za mniej więcej rok.

Ale nagle się okazało, że 1 maja wchodzi w życie nowa ustawa i transakcja nie będzie po tym terminie możliwa. Ostatecznie więc sprzedający drastycznie obniżył swoją cenę, a co więcej - zgodził się przepisać nieruchomość na nabywcę, choć dostał tylko połowę pieniędzy (deweloper nie był bowiem przygotowany na zapłatę tak szybko). I teraz ten, co sprzedał, denerwuje się, czy na pewno za rok dostanie drugą część pieniędzy.

PRZYKŁAD NR 4. Droga tylko dla rolnika

Deweloper wybudował osiedle domków jednorodzinnych. Są domki i jest droga wewnętrzna, która w ewidencji gruntu jest użytkiem rolnym. Każdy z tych, co kupił sobie domek, musiał kupić też udziały w tej drodze, by mieć dostęp do swojej posesji. Ale zostały jeszcze dwa domki do sprzedania. Po wejściu w życie ustawy deweloper może sprzedać wybudowany domek, ale nie może sprzedać udziałów w drodze. Od maja takie transakcje stoją. Tylko rolnik może kupić udział w działce drogowej.

PRZYKŁAD NR 5. Związanie chłopa z ziemią

W pierwotnej wersji ustawa nie zezwalała na dziedziczenie ziemi po przodkach nierolnikowi. Pod wpływem protestów środowisk rolniczych oraz opozycji ten przepis zmieniono i teraz lekarz pracujący w mieście ma prawo odziedziczyć gospodarstwo po dziadku. Tylko co z tego, skoro nie może go sprzedać?


A nie może, bo krąg odbiorców jest niezwykle wąski. Nie tylko nabywca musi być rolnikiem mieszkającym w tej samej gminie i od co najmniej pięciu lat osobiście prowadzić gospodarstwo, ale jeszcze ten lekarz musi udzielić mu rękojmi, czyli zagwarantować swoim podpisem, że nabywca będzie ją zgodnie ze sztuką rolniczą osobiście uprawiał. Sam nabywca zaś zobowiązuje się, że przez następne dziesięć lat tej ziemi nie sprzeda ani nie wydzierżawi.

Ustawa jednego obywatela na dziesięć lat przywiązuje do ziemi, a drugiego zmusza do udzielenia gwarancji, jakich nie jest przecież w stanie udzielić. Ustawa nie mówi, co ma zrobić nabywca, jeśli np. w międzyczasie straci nogę lub dostanie zawału.

Ten przepis o przymusie prowadzenia gospodarstwa przez dziesięć lat szczególnie bulwersuje prawników, gdyż nie tylko nie uwzględnia losowych wypadków, ale też zmiany planów życiowych człowieka. Do tego inaczej traktuje chłopa, a inaczej najemnego pracownika, który ma maksymalnie trzymiesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę.

Udzielanie rękojmi jest zaś typowym przepisem pozorowanym. No bo co to jest za przepis o udzieleniu rękojmi, że nabywca będzie dobrze prowadził gospodarstwo?

Dziś trudno za własne dziecko zaręczyć, że będzie się dobrze zachowywać w autobusie.

PRZYKŁAD NR 6. Prawo Agencji

Rolnik chce sprzedać ziemię, ale nie ma chętnego innego rolnika. Znalazł się kupiec, który zgodnie z nową definicją rolnikiem nie jest. Sprzedający zwraca się więc do Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) o zgodę na sprzedaż, ale jak dotychczas Agencja jej na ogół nie daje. Rolnik może jeszcze zaoferować ziemię Agencji, która ma prawo pierwokupu. Ale takich transakcji teraz też nie ma, bo chłopi się boją, że ANR, która ma prawo podać swoją własną cenę, zaoferuje zbyt mało. Oczywiście sprzedający może wtedy iść do sądu. Ale ponieważ sąd rozstrzyga na podstawie tych samych przepisów, na których opiera się Agencja, ustalając swoją cenę, to wiele nie zyska.

Wyobraźmy sobie, że ktoś chce sprzedać mieszkanie, a nabywca mówi, że kupi, ale za swoją cenę, bo ma prawo pierwokupu.

PRZYKŁAD NR 7. Komornik nie zlicytuje

Z nowej ustawy nie wykluczono postępowań upadłościowych i egzekucyjnych. To znaczy, że obecnie komornik nie może wylicytować nieruchomości rolnej, gdyż musiałby w ramach licytacji wybrać jako nabywcę rolnika indywidualnego. Oczywiście zgodnego z nową definicją, czyli z tej samej gminy itd. Teraz więc wierzyciel nie jest chroniony, bo w ogóle nie prowadzi się takich postępowań egzekucyjnych przy nieruchomości rolnej. Komornik musiałby tak prowadzić egzekucję, by wybrać kogoś, kto spełnia warunki ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, a to jest w egzekucji niemożliwe, bo na upadłościowe postępowania egzekucyjne rolnicy nie przychodzą.

Podobno posłom, którzy siedzieli do godz. 11 w nocy nad ustawą, pomyliła się restrukturyzacja z egzekucją - i stąd ten bałagan.

PRZYKŁAD NR 8. Zasiedzi tylko rolnik

Teraz "zasiedzieć" nieruchomość może tylko rolnik indywidualny. Zasiedzenie to jest nabycie nieruchomości poprzez upływ czasu - 20 lub 30 lat. Przez ten czas zasiedzający odgrywał rolę właściciela. Do tej pory każdy, kto spełniał te warunki, nabywał do nieruchomości prawo. Teraz to prawo przysługuje tylko rolnikowi. Jest to zmiana kodeksu cywilnego, instytucji rodem jeszcze z prawa rzymskiego.

PRZYKŁAD NR 9. Czynsze w górę

ANR wstrzymała sprzedaż ziemi ze swoich zasobów na pięć lat. Ziemię mogą natomiast rolnicy od Agencji dzierżawić. Skoro nie ma zbytu, to w górę, i to drastycznie - o ponad 50 proc., poszły czynsze dzierżawne. Na przykład na Warmii i Mazurach rolnicy płacili rocznie po cztery kwintale pszenicy za każdy dzierżawiony od ANR hektar ziemi, nowe umowy zawierane są już ze stawką 6,5 kwintala pszenicy za hektar.

+++

PiS zafundował nam koszmarnie nieuczciwą ustawę, która źle traktuje własnych obywateli. I tego traktowania nie można usprawiedliwiać ochroną przed obcym nabywcą ziemi rolnej, bo nie ma tak naprawdę tych nabywców, nie ma tłoku na granicy po nasze grunty. A jeśli się tego boimy, to są inne narzędzia, które nie powinny na to pozwalać, np. uchwalanie planu zagospodarowania przestrzennego, pozwolenia na budowę itp.

Teraz pytanie brzmi: dlaczego na wsi nikt się nie buntuje? Odpowiedź jest chyba jedna - wieś po prostu tej ustawy nie zna, ciągle nie wie, co się stało. Na wsi wiedzą tylko, że ANR wstrzymała na pięć lat sprzedaż państwowej ziemi. I dopóki do Kowalskiego nie dotrze, że choć nikt mu ziemi nie zabiera, to faktycznie w świetle prawa został on właśnie ograbiony, dopóty spokój na wsi będzie.

Dwa tygodnie przed wejściem w życie ustawy do notariusza w Łowiczu zgłosiło się małżeństwo rolników, które postanowiło sprzedać działkę rolną. Mieli na nią kupca, ustaloną cenę, ale kupiec nie był rolnikiem w świetle nowej ustawy. Przyjechali, bo żona chciała, by to notariusz przekonał jej męża, że trzeba się spieszyć, bo po 30 kwietnia ta transakcja nie będzie możliwa. A mąż nie wierzył.

Mówił: - A gdzie tam! Dziś słyszałem rano w radio, w audycji rolniczej, że będzie dobrze, na pewno sprzedamy. Co nagle, to po diable.

Ona na to: - Franek, nie będzie dobrze!

Ale on swoje. W końcu się zdenerwowała i mówi: - Wiesz co, Franek, ty to jesteś taki głupi polski chłop!”

Krystyna Naszkowska; „Ustawa pańszczyźniana” http://wyborcza.pl/1,75968,20446556,ustawa-panszczyzniana.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Gazeta_Wyborcza

15 komentarzy:

 1. Jak wszystko, i to tez spieprzyli. A moze nie? Bo przeciez kosciol moze te grunty spokojnie kupowac, choc nigdy ich uprawiac nie bedzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kościół nie będzie uprawiał, ale będzie je dzierżawił. Z ogromne pieniądze lub je sprzeda- też za ogromne pieniądze. Rolnicy jeszcze nie dotarli do tego, co im wyszykowano. od dwóch miesięcy zajmują się rolą. Na jesień obudzą się z ręką w nocniku. Niech dalej głosują na PiS. Gdy to oszołomstwo doprowadzi do wyjścia z UE, to skończą się też dotacje.

   Usuń
 2. A wiesz, jakoś mi nie żal chłopów, zawsze byli durni i pazerni.Może czas by się wreszcie ocknęli? A jak się ockną to i tak wszystko zwalą na Tuska i PO:)
  Miłego;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tej ustawie raczej to nie chłopi będą tak naprawdę pokrzywdzeni. Ona dotyka wszystkich tych, którzy będą chcieli kupić kawałek ziemi pod dom, siedlisko,działkę pod uprawę. Przecież do tego nie trzeba mieć uprawnień rolniczych w sensie "papierek".
   Chłopi i tak mają dużo przywilejów w stosunku do 'obowiązków". Choćby minimalny KRUS i zwolnienia z opodatkowania,oraz dotacje unijne. A teraz jeszcze domagają się wcześniejszych emerytur. Mnie chce trafić, kiedy widzę kawał pola zamieniony w nieużytek, bo uprawa "nie opłaca się". I gotuje się we mnie kiedy słyszę o ciężkiej pracy na roli. Była, owszem, ta praca ciężka może jeszcze z 30 lat temu. teraz, gdzie spojrzysz, to nowoczesne kombajny prawie do wszystkiego, 12to skibowe pługi, traktory jak smoki, nowoczesne chlewnie, nowoczesne kurniki. Sprz4t wypożyczany jest na okrągło. Pewnie są jeszcze gospodarstwa, gdzie trochę ciężej, ale te też się szybko zlikwidują, bo "nie opłaca się" harować, i tak dostanie się dotacje.

   Usuń
  2. Na razie dopłat nie dostają, bo nowi urzędnicy nie zdążyli lub nie wiedzieli jak i kiedy trzeba złożyć wnioski.
   Bo u nas te wszystkie rozdrobnione kawałki ziemi naprawdę nie opłacają się. Na świecie wszyscy scalają ziemię, a u nas dalej średniowiecze. A nie od dziś wiadomo, że z 2 krów, 3 świniaków , kawałka łąki i kawałka pola kartofli i jakiegoś zboża nie utrzymasz rodziny. Cudów po prostu nie ma.

   Usuń
 3. Wrrrrrr, grrrrr i cos jeszcze bardzo brzydkiego... Niestety, ta sprawa rypnela mnie osobiscie i to do obledu. Po smierci mojej Mamy, mój ojczym zaostawil mi w testamencie ich dzialke (3ha, z czego 2 "rolnicze"), ze zobowiazaniem dla adwokata jej natychmiastowej sprzedazy i przelania forsy na mnie. Niefart chcial, ze ojczym zmarl dwa dni przed wejsciem tego swinstwa w zycie i adwokatowi nie udalo sie tego zrealizowac. Ja do Polski nie moge wrócic w najblizszych latach, nie mówiac juz o uprawnieniach rolniczych. Dom juz miejscowi zdewastowali i zostal zajety przez blizej mi nieznana babe, której nawet nie mam jak wypi....c. A wsród miejscowych nie ma nikogo, kto by sie w to chcial babrac. W sumie pozostaje mi tylko wyc do ksiezyca. (Leciwa)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to klapa:( Nawet nie wiem, jak to skomentować. Chyba tylko agencja rolna to weźmie, a sprzeda za darmochę. Jakby nie patrzeć i tak stracisz. Przykro mi:(

   Usuń
  2. Zaczynam sie przyzwyczajac - lata temu, stracilam cale moje poukladane zycie i zaczynalam od zera w zupelnie nieznanym mi kraju i jezyku, wiec teraz to "pestka", choc zli jak cholera. (Leciwa)

   Usuń
  3. Jasne, zaczynasz się przyzwyczajać. Sęk w tym, że to jest nienormalne i nie Ty powinnaś się przyzwyczajać, a polskie prawo powinno w końcu dostrzec obywatela tego kraju. Tu się wszystko robi, by Polaków upodlić.

   Usuń
 4. Przeczytałam i muszę przyznać, że coś człowiek wie, ale że ustawa aż tak "dobrze" i na tylu frontach zadziałała to nie zdawałam sobie sprawy. Szkoda, że chłopi powoli dochodzą do rozumu. Ten tekst powinien być rozdawany na wsi w formie ulotki, w niedzielę pod kościołem.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przed kościołem nie sprawdzi się, bo księżunio nie pozwolą. Wszak KK ma teraz duże prawa według tej ustawy. Nie będzie pozwalał robić na własnym terenie konkurencji

   Usuń
 5. A za PRL-u mówiło się parodiując przemówienia Gomułki, że zrówna się robotnika z chłopem a chłopa z ziemią. jak czytam to ostatnie to się chyba nadal czyni
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To się nasila. Żaden obywatel polski dla rządu się nie liczy. Nie, nie tak- liczy się jedynie klika sejmowo- senacka, banda rządowa z pociotkami i kolesiami oraz KK.

   Usuń
 6. Szczerze mówiąc to naprawdę wolałem ,,politykę ciepłej wody z kranu", bo przynajmniej nie bałem się wstać rano i włączyć radia czy telewizora. A teraz co jakiś czas nocne działania ustawodawcze i ryp w nas, obywateli. A osoby odpowiedzialne za ,,dobrą zmianę" chcą wydawać podobno ponad półtora miliona na siebie i swoje otoczenie z kasy państwowej. Pytanie jest jedno, za co te pieniądze? Za nieudolność i szukanie pieniędzy gdzie się tylko da na flagowy program kupowania głosów czyli 500+.

  Jak na razie poprawiłem dosłownie kilka swoich wierszy po napisaniu, bo też wydaje mi się, że pierwsza wersja ma zwykle najlepsze emocje, przekaz itp.

  Mam to samo, z jednej strony chciałbym mieć jakiś nawet mały domek w lesie czy nad jeziorem, ale jednak są sprawy w tym pogodowe właśnie, które mnie w tym blokują jakoś.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rządy PO wcale nie były takie złe, jak to teraz PiS przedstawia. Ważne, że mieliśmy jakiś pokój psychiczny. Pod koniec rządów powcy stali się aroganccy,jednak to wcale nie odbijało się na gospodarce.
   Domek w lesie, w głuszy, w odosobnienie to fajna rzecz, ale teraz również niebezpieczna. Dużo jest różnych oszołomów, którzy połaszą się na "dobro" w takim domku. Głupio byłoby dostać w łeb i zginąć z rąk bandyty tylko dlatego, ze ubzdurał sobie "bezpieczny napad" na samotny domek w lesie.

   Usuń

Dziękuję za zainteresowanie moim blogiem.
Będzie mi miło, gdy zostawisz komentarz. Staram się odpowiadać nawet w starszych postach.
Jeżeli chcesz obrażać moich gości lub mnie- nie wysilaj się, natychmiast to usunę.
Jednym słowem hejterzy, gnomy, trolle, banda różowego misia , nie mają tu czego szukać.