czwartek, 19 maja 2016

Sprawiedliwoiść według Ziobry,czyli ofiary przemocy przestańcie liczyć na rządową pomoc.
Fundacja Dzieci Niczyje pomagająca dzieciom ofiarom przemocy po raz pierwszy nie otrzymała wsparcia z funduszu, którym dysponuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Z tego samego, w którym zabrakło pieniędzy dla Centrum Pomocy Kobietom. - Wygrały oferty, które komisja uznała za najlepsze, uwzględniano także potrzebę proporcjonalnego rozlokowania takich punktów pomocy w całym kraju - tłumaczy rzecznik resortu.

Fundacja Dzieci Niczyje istnieje już ćwierć wieku. Przed tygodniem zmieniła nazwę na Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Od początku za cel stawiała sobie zarówno ochronę dzieci przed skrzywdzeniem, jak i pomoc tym, które przemocy już doznały.

Zrealizowała wiele kampanii i projektów, prowadzi telefon zaufania. Dorosłych uczy, co robić, gdy widzą, że dzieciom dzieje się krzywda, dzieci - jak mogą uniknąć przemocy i wykorzystywania. Także w internecie. Oferuje im pomoc psychologiczną i prawną. Prowadzi też Centrum Pomocy Dzieciom - dla ofiar przemocy i wykorzystywania seksualnego.

Dzieci Niczyje bez pomocy. Jedno zdanie uzasadnienia

Centrum działa między innymi dzięki przyznawanemu przez Ministerstwo Sprawiedliwości Funduszowi Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Resort w trybie konkursu dzieli pieniądze pomiędzy organizacje pomagające ofiarom przestępstw. Ostatni konkurs był rozpisany jeszcze przez poprzedni rząd. Po raz pierwszy od czasu powołania funduszu organizacja pieniędzy nie dostała.

- W piśmie, które otrzymaliśmy, była jedynie informacja o decyzji odmownej i jednozdaniowe jej uzasadnienie. A w nim mowa o tym, że nasza oferta jest niekompleksowa. Mogę się tylko domyślać, że chodzi o to, że świadczona przez nas pomoc nie dotyczy wszystkich kategorii ofiar przestępstw - mówi "Wyborczej" prezes fundacji Monika Sajkowska.

- Faktem jest, że nasza fundacja i prowadzone przez nas Centrum Pomocy Dzieciom, które w dużej mierze finansowane było właśnie z tej dotacji, świadczy pomoc specjalistyczną dzieciom ofiarom przestępstw, głównie wykorzystywania seksualnego bądź przemocy. W tym się specjalizujemy. Ale dotychczas tak sprofilowana, a przez to ekspercka oferta, była dofinansowywana przez ministerstwo, bo wypełniała lukę w systemie pomocy skrzywdzonym dzieciom. Odkąd istnieje fundusz, dostawaliśmy dotację na prowadzenie naszego Centrum. Po raz pierwszy nie otrzymaliśmy jej w tym roku - dodaje.

"Nie jestem sobie w stanie wyobrazić, jakie mogły być..."

Przed kilkoma dniami pisaliśmy na łamach "Wyborczej", że dotacji nie otrzymało również Centrum Praw Kobiet. Organizacja działająca w wielu polskich miastach od 21 lat pomaga kobietom w trudnej sytuacji życiowej, głównie ofiarom przemocy domowej. W uzasadnieniu resort napisał, że CPK "zawęża pomoc do określonej grupy", czyli kobiet. To w warszawskiej siedzibie fundacji w ubiegłym roku były prezydent Bronisław Komorowski podpisał konwencję antyprzemocową, której sprzeciwiał się PiS.

- Nikomu, drogie panie, w tym rządzie - łącznie z panią premier, kobietą - nie zadrżała ręka w momencie, kiedy cofali tę dotację. Ale jestem też przekonana, że nie zadrżała im ręka - a może zadrżała, tylko że ze szczęścia - wtedy, kiedy dawali dziesiątki milionów o. Rydzykowi - nie kryła oburzenia podczas Kongresu Kobiet była premier Ewa Kopacz.

- Nie jestem sobie w stanie wyobrazić, jakie mogły być merytoryczne zastrzeżenia do oferty pomocy dzieciom i ich rodzinom, którą przedstawiliśmy - zastanawia się w rozmowie z "Wyborczą" Monika Sajkowska.

O fundacji głośno było przed rokiem, kiedy zaatakowały ją prawicowe media. Zarzuciły jej, że "uderza w rodzinę" i "tworzy miękki grunt pod seksedukację". Przy okazji kampanii GADKI fundacja poinformowała bowiem, że co piąte dziecko jest wykorzystywane seksualnie, w większości zaś przypadków przez osoby sobie znane. Wcześniej skrytykowała przygotowaną przez Fundację PRO - Prawo do Życia inicjatywę ustawodawczą przewidującą karanie za "genderową edukację seksualną" jak za pedofilię. Fundacja PRO to ta sama, która stoi za projektem przewidującym całkowity zakaz aborcji, pod którym zbierane są aktualnie podpisy.

Resort Ziobry: Wygrały najlepsze oferty, 26 organizacji

- Wygrały oferty, które komisja uznała za najlepsze, uwzględniano także potrzebę proporcjonalnego rozlokowania takich punktów pomocy w całym kraju. Dotację otrzymało 26 spośród 42 organizacji, które się zgłosiły. W Polsce funkcjonuje siatka organizacji, które świadczą kompleksową pomoc osobom pokrzywdzonym i tam można się udać, żeby pomoc otrzymać. Pełna lista takich punktów znajduje się na stronie pokrzywdzeni.gov.pl - mówi "Wyborczej" rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

I dodaje: - To właśnie potrzeba proporcjonalnego rozdziału środków w celu wsparcia organizacji na terenie całego kraju spowodowała, że w przypadku Warszawy konkurs wygrał Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, który zaoferował świadczenie pomocy w większej ilości punktów na terenie województwa mazowieckiego.

Ministerstwo zwraca też uwagę, że IPZ zaoferował większą liczbę godzin świadczonej pomocy (10,338 w porównaniu z 7,280 zaoferowanych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę).

- Byliśmy od kilkunastu lat ważnym partnerem ministerstwa w obszarze ochrony praw dzieci uczestniczących w procedurach karnych. Mam nadzieję, że nadal tak będzie, bo te działania były bardzo skuteczne, a ciągle jest wiele do zrobienia. Chcemy działać wspólnie, by zapewnić dzieciom ofiarom przestępstw jak najdalej idącą ochronę, wsparcie i pomoc - mówi prezes fundacji.”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz