niedziela, 8 listopada 2015

Grand Funk Railroad- czas na dobrego rockaGrand Funk Railroad uważany za jedną z najsłynniejszych i najbardziej liczących się formacji z lat 70tych XX wieku. Amerykańskie trio założyli w 1967 roku Mark Farner i Donald Brewer. Zespół grał głównie hard rocka, ale jego muzykę wiąże się również z rockiem chrześcijańskim. Uznany jest także za prekursora rocka stadionowego- eklektycznego stylu rockowego, charakteryzującego się przeplataniem podczas koncertu gatunków- szybkiego heavy metalu z popem oraz powolnymi balladami rockowymi. Grand Funk Railroad grał głównie dla wielotysięcznej publiczności, zgromadzonej na stadionach oraz w wielkich halach widowiskowych
  Na początku istnienia zespół pozostawał pod silnym wpływem acid rocka- odmiany rocka psychodelicznego, zdominowanego przez elektryczne gitary, opartego strukturalnie na bluesie. Dla tego rodzaju rocka charakterystyczne są długie improwizacje solowe i często przesterowane partie instrumentów klawiszowych, a także riffy, zapowiadające nadejście hard rocka. Najwybitniejsi przedstawiciele acid rocka to: Jimi Hendrix, Janis Joplin, The Doors, Cream. Deep Purple, Iron Butterfly. 
 
Początkowo muzycy nie potrafili zainteresować swoją heavy rockową muzyką żadnej z wytwórni płytowej. Dopiero po darmowym koncercie, wykonanym  w Atlantic City, w 1969roku, roku zespół podpisuje kontrakt z wytwórnią Capitol Records. Nagrywa dla niej dwa debiutanckie albumy: „Old Time” oraz "Grand Funk” i jest to najważniejsza płyta z tego okresu. W 1972 roku zespół nagrywa swoją trzecią płytę „Phoenix”, na której znajdują się kawałki znacznie łagodniejsze w brzmieniu, wzbogacone przez grę klawiszy, dźwięk uzyskał większą głębię, zrezygnowano ze zgiełku instrumentów elektrycznych. Zmieniły się również teksty utworów. Ich tematyka związana jest często z przekonaniami religijnymi Marka Farnera. Z tego okresu pochodzą dwie płyty, uznane za największe osiągnięcia zespołu : We're An American Band” (w 1973 pierwsza pozycja na liście Billboard Hot 100) oraz „Shinin”.
Obecnie wokalistą w zespole jest Max Carl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz