Zdążyłam zrobić mu kilka fotek, zanim skrył się za chmurami. Księżyc Bobrów, bo o nim mowa, to ostatni z super księżyców, które były widoczne na niebie w 2024 roku.
Podczas całego roku 2024 można było obserwować 4 super pełnie- Zbożowy Księżyc w sierpniu, Księżyc Plonów we wrześniu, Księżyc Myśliwych w październiku, no i ostatni, listopadowy- Księżyc Bobrów.
Super księżyc to zjawisko astronomiczne, które występuje, gdy pełnia zbiega się z jego perygeum, czyli punktem orbity, w którym znajduje się on najbliżej Ziemi. Wtedy Księżyc wydaje się być większy i jaśniejszy niż w trakcie zwykłej pełni.
W listopadzie przyroda przygotowuje się do zimy. W tym czasie bobry intensywnie gromadzą zapasy oraz budują tamy. Nazwa Bobrowy Księżyc wywodzi się z tradycji Indian Ameryki Północnej, którzy listopadowy czas, wiedząc o zwyczajach bobrów, przeznaczali na polowania na te zwierzęta (najczęściej zastawiali pułapki). Tradycja pochodzi z czasów, kiedy to Indianie handlowali skórami bobrów.
Księżyc Bobrów nosi również nazwę Mroźny Księżyc- od pojawiania się podczas tej pełni pierwszych mrozów.
Mroźny Księżyc kiedyś sprowadzał mrozy. Na szczęście dzisiaj jest słonecznie, a temperatura rośnie. W nocy nie było nawet przymrozka.
Źródła:
https://agroprofil.pl/wiadomosci/dzis-ostatnia-superpelnia-ksiezyc-bobrow-rozswietli-niebo-kiedy-i-gdzie-go-wypatrywac/
https://poznan.tvp.pl/83494849/pelnia-listopad-2024-pelnia-ksiezyca-superpelnia-ksiezyc-bobrow-niebo
Zdjęcia (robione zwykłą cyfrówką na podstawowym programie) i film moje oraz z podanych źródeł.
Ładne nazwy przypisano tym pełniom.
OdpowiedzUsuńKiedyś wracaliśmy do domu z podróży, a nad drogą wisiał taki wielki księżyc.
To musiał być zbożowy, bo wakacje były.
Bardzo ładne nazwy. Ten był duży i bardzo jasny,a potem zakryły go chmury. W nocy świecił znów na bezchmurnym niebie. Naprawdę ogromny i czerwony księżyc widziałam we wrześniu- Księżyc Plonów, ale on dopiero wschodził i był nisko nad ziemią. Dzisiaj mają lecieć gwiazdy:) Zobaczyć i złożyć życzenie można.
UsuńZupełnie nie wiem, jak to się stało, ale już mogę komentować w komórce. Bardzo się cieszę, bo to dla mnie duże ułatwienie.
OdpowiedzUsuńPiękne zdjęcia, księżyce jak obrazy! I jaki nastrój!
Podusia wyszła super! Zdradź, co będzie tkane teraz. A może pokaż początek. Całość Twojego pomysłu czy według jakiegoś obrazu?
Tkane jest potworek tkacki:):):):)Sama jestem, jak to wyjdzie. To jest kolejny gobelin do gobelinowego parawanu. Wzór to obraz kubistyczny, ale ja go sobie wzbogaciłam a podczas tkania przerobiłam. Początku nie pokaże, bo są nitki- przyszyty wzór i w ogóle...Jak mam się kompromitować, to zrobię to raz, na koniec, a porządnie. :):):):):):):):):):):)
UsuńOczywiście, sama ciekawa jestem.... łykam litery i wyrazy, coś nie teges dzisiaj ze mną. Może ta pełnia tak działa?
UsuńNigdy jeszcze w życiu nie widziałam bobra na wolności, ale oglądałam kilka razy na filmie przyrodniczym - przemiłe zwierzaki! Niestety niewiele mogę oglądać na nocnym niebie, bo Berlin, choć zdaniem kierowców jest miastem "niedoświetlonym" to jest jednak te miejskie światła nie pomagają w obserwacji nieba, za dużo innych świateł.
OdpowiedzUsuńA myśliwych wszelakich należy skasować!
Nad Berlinem jest zanieczyszczenie świetlne, dlatego niebo gwiezdne, jest nad nim słabo widoczne. Widzę na horyzoncie, dookoła, takie łuny świetlne nad miastami.
UsuńBobra nie widziałam, ale widziałam ślady działalności bobrów nad Wisłą.
Zgadzam się, że myśliwych należy skasować, ale Indianie polowali, by przeżyć, a nie dla przyjemności.
UsuńMuszę poszukać skąd się wzięły te inne nazwy.
OdpowiedzUsuńKsiężyc to magia:)
Nazwy biorą się najczęściej od zjawisk pogodowych, w danym miesiącu lub cyklicznego wydarzenia, albo zachowań zwierzęcych.
UsuńStyczeń – Pełnia Księżyca Wilka
Luty – Pełnia Śnieżnego Księżyca
Marzec – Pełnia Robaczego Księżyca
Kwiecień – Pełnia Różowego Księżyca
Maj – Pełnia Kwiatowego Księżyca
Czerwiec – Pełnia Truskawkowego Księżyca
Lipiec – Pełnia Koźlego Księżyca
Sierpień – Pełnia Księżyca Jesiotrów
Wrzesień – Pełnia Księżyca Plonów
Październik – Pełnia Myśliwych
Listopad – Pełnia Bobrzego Księżyca
Grudzień – Pełnia Zimnego Księżyca
Robaczy księżyc! Piękne!
UsuńTo znalazłam w necie:
Usuń"Jej nazwa ma związek z larwami chrząszczy, które opuszczają swoje zimowe schronienia w korze drzew. Nadał ją Jonathan Carver w drugiej połowie XVIII wieku obserwując świat rdzennych mieszkańców Ameryki. Wcześniej, jak można przeczytać na stronie Almanac.com, tę nazwę utożsamiano błędnie ze zjawiskiem nagrzewającej się ziemi, która zachęca dżdżownice i im podobne ogranizmy do wychodzenia na powierzchnię, przez co stają się pokarmem dla rudzików (niewielkie ptaszki o charakterystycznym pomarańczowym brzuszku zamieszkujące także Polskę).Pełnia Robaczego Księżyca ma w niektórych regionach Ziemi także inne nazwy, które są powiązane z lokalnymi zwyczajami i wydarzeniami w przyrodzie - Orli Księżyc, Gęsi Księżyc, Klonowy Księżyc, Księżyc Silnych Wiatrów, Pełnia Śmierci. "
https://www.benchmark.pl/aktualnosci/robacza-pelnia-ksiezyca.html
Jasno było to fakt, gdyby nie temperatura to można by nawet coś porobić wokół domu.
OdpowiedzUsuńA propos bajecznych nazw to taka np wrześniowa pełnia bywa także nazywana pełnią Kukurydzianego Księżyca, pełnią Zbiorów, pełnią Jęczmiennego Księżyca czy pełnią Księżyca Wina.
UsuńWszystkie Księżyce w pełni, podczas roku, mają fajne nazwy. Wieczorami chodzę z Bezą na obchód ogrodu i dzisiaj bez latarki chodziłam. Ale ja i tak potrafię po ciemku chodzić wśród drzew, w lesie.
UsuńZachwyciłaś mnie bo żyję 77 lat i nie wiedziałam, że księżyce w pełni mają swoje nazwy i to takie cudne. Teraz inaczej będę patrzyła na te księżyce w czasie wieczornych spacerów z psem. Skopiowałam sobie te nazwy bo wolno?
OdpowiedzUsuńOczywiście, że wolno, zapomniałam podać źródło, skąd wzięłam te nazwy. Świetne są.
OdpowiedzUsuń"
Pełnia Księżyca w styczniu - Pełnia Wilczego Księżyca (inne nazwy: Stary i Lodowy Księżyc)
Pełnia Księżyca w lutym - Pełnia Śnieżnego Księżyca (inne nazwy to: Burzowa lub Głodna Pełnia Księżyca)
Pełnia Księżyca w marcu - Pełnia Robaczego Księżyca (inne nazwy to: Czysta Pełnia, Pełnia Śmierci, Skrzypiąca Pełnia, Klonowa lub Sokowa Pełnia Księżyca)
Pełnia Księżyca w kwietniu - Pełnia Różowego Księżyca (inne nazwy to: Pełnia Kiełkującej Trawy, Jajeczna lub Rybna)
Pełnia Księżyca w maju - Pełnia Kwiatowego Księżyca (inne nazwy to Pełnia Zajęcza, Mleczna lub Sadzenia Kukurydzy)
Pełnia Księżyca w czerwcu - Pełnia Truskawkowego Księżyca (inne nazwy to: Gorąca Pełnia, Pełnia Różanego Księżyca)
Pełnia Księżyca w lipcu - Pełnia Koźlego Księżyca (inne nazwy to: Burzowa Pełnia, Sienna Pełnia)
Pełnia Księżyca w sierpniu - Pełnia Księżyca Jesiotrów (inne nazwy to: Pełnia Zielonej Kukurydzy, Zbożowa i Czerwona)
Pełnia Księżyca w wrześniu - Pełnia Księżyca Plonów (inne nazwy to: Kukurydziany lub Jęczmienny Księżyc)
Pełnia Księżyca w październiku - Pełnia Księżyca Myśliwych (inne nazwy to: Księżyc Podróży i Więdnących lub Obumierających Traw)
Pełnia Księżyca w listopadzie - Pełnia Bobrzego Księżyca (inne nazwy to: Szronowa Pełnia)
Pełnia Księżyca w grudniu - Pełnia Zimnego Księżyca (inne nazwy to: Pełnia Księżyca Długiej Nocy oraz Dębowa Pełnia)."
https://dwa.eska.pl/wiadomosci/nazwy-pelni-ksiezyca-wiedziales-ze-w-kazdym-miesiacu-srebrny-glob-nazywa-sie-inaczej-aa-h8bS-1ifW-hHax.html