Zdążyłam zrobić mu kilka fotek, zanim skrył się za chmurami. Księżyc Bobrów, bo o nim mowa, to ostatni z super księżyców, które były widoczne na niebie w 2024 roku.
Podczas całego roku 2024 można było obserwować 4 super pełnie- Zbożowy Księżyc w sierpniu, Księżyc Plonów we wrześniu, Księżyc Myśliwych w październiku, no i ostatni, listopadowy- Księżyc Bobrów.
Super księżyc to zjawisko astronomiczne, które występuje, gdy pełnia zbiega się z jego perygeum, czyli punktem orbity, w którym znajduje się on najbliżej Ziemi. Wtedy Księżyc wydaje się być większy i jaśniejszy niż w trakcie zwykłej pełni.
W listopadzie przyroda przygotowuje się do zimy. W tym czasie bobry intensywnie gromadzą zapasy oraz budują tamy. Nazwa Bobrowy Księżyc wywodzi się z tradycji Indian Ameryki Północnej, którzy listopadowy czas, wiedząc o zwyczajach bobrów, przeznaczali na polowania na te zwierzęta (najczęściej zastawiali pułapki). Tradycja pochodzi z czasów, kiedy to Indianie handlowali skórami bobrów.
Księżyc Bobrów nosi również nazwę Mroźny Księżyc- od pojawiania się podczas tej pełni pierwszych mrozów.
Mroźny Księżyc kiedyś sprowadzał mrozy. Na szczęście dzisiaj jest słonecznie, a temperatura rośnie. W nocy nie było nawet przymrozka.
Źródła:
https://agroprofil.pl/wiadomosci/dzis-ostatnia-superpelnia-ksiezyc-bobrow-rozswietli-niebo-kiedy-i-gdzie-go-wypatrywac/
https://poznan.tvp.pl/83494849/pelnia-listopad-2024-pelnia-ksiezyca-superpelnia-ksiezyc-bobrow-niebo
Zdjęcia (robione zwykłą cyfrówką na podstawowym programie) i film moje oraz z podanych źródeł.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz