niedziela, 9 stycznia 2022

Pierwiosnek wcale nie wiosenny

Polowałam na sikorki, które stadkiem pojawiły się na magnolii. Posiedziały chwilę, zerwały się i poleciały w głąb ogrodu. Zostały dwa ptaszki. Jednym z nich była sikorka i tej zrobiłam parę zdjęć, zanim też odleciała. Na krzaku czarnego bzu, który jest bzem ozdobnym, a nie dzikim (kwitnie różowymi baldachami), uwijał się ptaszek. 


 

Nie był wróblem, ani sikorką. Robiłam mu zdjęcia, a potem poszukałam w przewodnikach i w Internecie zdjęć oraz informacji, by dowiedzieć się, jakiego to mamy gościa lub domownika ogrodowego.


 

Braliśmy pod uwagę trzy ptaszki- świstunkę leśną, piecuszka i pierwiosnka. Wszystkie są bardzo podobne do siebie, ale różni je śpiew. Świstunka leśna odlatuje we wrześniu, a zdjęcia robiłam później. Odpadła. Pozostało rozstrzygnąć, czy ptaszek na zdjęciu to piecuszek, czy pierwiosnek.  Posłuchaliśmy nagrań ze śpiewem tych ptaków i to przeważyło na stronę pierwiosnka. Taki śpiew słyszymy latem w ogrodzie.

„Pierwiosnek do złudzenia przypomina piecuszka, a niewielkie różnice w ubarwieniu często są niezauważalne podczas obserwacji w naturze. Spód ciała wydaje się bardziej szarawy, a nogi mają na ogół ciemny kolor. Długość ciała wynosi 10-11cm, rozpiętość skrzydeł 18cm, waga ok.8g.

Biotop

Gatunek ten jest typowym mieszkańcem gąszczu krzewów, w którym potrafi poruszać się z zadziwiającą zręcznością. Zasiedla świetliste lasy liściaste, tam gdzie występuje dobrze rozwinięte runo i podszyt, a także zagajniki śródpolne i ogrody, szczególnie na terenach wilgotnych.

Występowanie

Obszar występowania pierwiosnka to prawie cała Eurazja, bez skrajnej północy, południa i Dalekiego Wschodu. Zimuje w północno -wschodniej Afryce, w Indiach i krajach śródziemnomorskich. W Polsce występuje w całym kraju jako liczny i bardzo liczny gatunek lęgowy.

Lęgi

Wyprowadza 2 lęgi w roku, od połowy maja do połowy lipca. Gniazdo buduje z suchych traw i liści wyścielając je liśćmi traw poprzeplatanymi włóknami roślinnymi i łykiem. Budulec zbiera w najbliższym otoczeniu, tak więc gniazdo doskonale się w nie wtapia. Umiejscowione jest ono w niskim krzewie, czasami w gęstym jagodowym runie. Jaj jest od 5 do 7. Wysiadywanie trwa ok. 2 tygodni, po takim samym czasie młode opuszczają gniazdo.

Pokarm

Pierwiosnek odżywia się wyłącznie owadami i ich larwami.”

https://www.ekologia.pl/wiedza/zwierzeta/pierwiosnek

Tak nam śpiewa pierwiosnek latem.


 PS- Teraz w jeszcze jednym przewodniku przeczytałam, że w Polsce nie zimuje, odlatuje na zimę.Przylatuje już w marcu, a zimuje w północnych rejonach Afryki.

14 komentarzy:

 1. Faktycznie, pierwiosnka słychać często, ale gdy pojawił się już teraz, to co będzie jadł?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. On nie zimuje w Polsce. Przyleci wiosną:)

   Usuń
  2. Bo zrozumiałam, że teraz go wypatrzyłaś, ale jak teraz, jak na zdjęciu nie zimowo!!

   Usuń
  3. Ww wrześniu zrobione zdjęcie- sprawdziłam. Pewnie przed odlotem napychał się- na ostatnim zdjęciu trzyma coś w dziobie.

   Usuń
 2. Na ptakach to ja się znam kal na rybę przystało. Czyli wcale. A mew nie lubię��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rybki powinny coś tam o ptakach wiedzieć, zwłaszcza tych zagrażającym im:):):)Oprócz mew są rybitwy, czaple, kormorany i inne drapole, które chętnie rybki konsumują:)

   Usuń
 3. No to zakasuj rekawy i dorzucaj do karmnikow, trzeba pomoc przetrwac temu malemu spiewakowi. Skoro jada tylko robale i ich larwy, to moze trzeba mu kupic jakis specjalny pokarm, bo w naturze to o tej porze roku male szanse na jedzenie dla pierwiosnka. Jego sama nazwa jest taka optymistyczna i pelna nadziei na rychla wiosne... a nie, jeszcze luty przed nami, a ten potrafi dowalic.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kupiłabym mu taki pokarm, ale on nie ma szans na dostanie się do niego. Sikory też jadają robale, a zimą jedzą ziarno. Może pierwiosnki jedzą jabłka, jak kosy, które też wcinają mięsko? Jeżeli pierwiosnek śpiewa w każde lato, znaczy to, że ma sposoby na przetrwanie. Ostatnio były ciepłe dni, ziemia nie jest zamarznięta, to pod liśćmi znajdzie, co trzeba.

   Usuń
  2. Teraz w jeszcze jednym przewodniku przeczytałam, że w Polsce nie zimuje, odlatuje na zimę.Przylatuje już w marcu, a zimuje w północnych rejonach Afryki.

   Usuń
 4. masz dwa pierwiosnki: ten niebieski i ten zielony )) śliczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten niebieski to sikora, ale jak chcesz, może być i pierwiosnkiem :):):)

   Usuń
 5. Super obserwacje!U mnie w karmnikach rządzą dzięcioły.Pozostała latająca biżuteria czeka
  w kolejce(wróble,sikory,gile,dzwońce,czyże,strzyżyki,zięby).Atakują całą gromadą dzięcioły,ale te odpierają każdy atak.
  Coraz więcej ptaków wędrujących zimuje w Polsce.Kilkanaście lat temu nie widywałem zimą
  zięby.Teraz zlatują do karmników tylko samce.
  :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zięby od dawna zimują u nas. Mniejszych jest sporo, ale głównie to są różne gatunki sikor. Poza tym kowaliki i na dokładkę synogarlice. Dzięcioły się odzywają, ale ich przy karmniku, w tym roku, nie widuję. Dzwońce też są- latem śpiewają. Natomiast od dobrych 20 lat nie widziałam tutaj gila.
   Dzisiaj widziałam w sadach ogromne stado kwiczołów. Chyba zz 50 ich było. Przyleciały na resztę jabłek, które zostawił sadownik.

   Usuń
 6. Widać zdecydował się przezimować u nas. Czasem to się zdarza. Obserwacja ciekawa a obserwująca dociekliwa.

  OdpowiedzUsuń