Polowałam
na sikorki, które stadkiem pojawiły się na magnolii. Posiedziały chwilę,
zerwały się i poleciały w głąb ogrodu. Zostały dwa ptaszki. Jednym z nich była
sikorka i tej zrobiłam parę zdjęć, zanim też odleciała.
Na krzaku czarnego bzu, który jest bzem ozdobnym, a nie dzikim (kwitnie różowymi baldachami), uwijał się ptaszek.
Nie był wróblem, ani sikorką. Robiłam mu zdjęcia, a potem poszukałam w przewodnikach i w Internecie zdjęć oraz informacji, by dowiedzieć się, jakiego to mamy gościa lub domownika ogrodowego.
Braliśmy pod uwagę trzy ptaszki- świstunkę leśną, piecuszka i pierwiosnka. Wszystkie są bardzo podobne do siebie, ale różni je śpiew. Świstunka leśna odlatuje we wrześniu, a zdjęcia robiłam później. Odpadła. Pozostało rozstrzygnąć, czy ptaszek na zdjęciu to piecuszek, czy pierwiosnek. Posłuchaliśmy nagrań ze śpiewem tych ptaków i to przeważyło na stronę pierwiosnka. Taki śpiew słyszymy latem w ogrodzie.
„Pierwiosnek do złudzenia przypomina piecuszka, a niewielkie różnice w ubarwieniu często są niezauważalne podczas obserwacji w naturze. Spód ciała wydaje się bardziej szarawy, a nogi mają na ogół ciemny kolor. Długość ciała wynosi 10-11cm, rozpiętość skrzydeł 18cm, waga ok.8g.
Biotop
Gatunek ten jest typowym mieszkańcem gąszczu krzewów, w którym potrafi poruszać się z zadziwiającą zręcznością. Zasiedla świetliste lasy liściaste, tam gdzie występuje dobrze rozwinięte runo i podszyt, a także zagajniki śródpolne i ogrody, szczególnie na terenach wilgotnych.
Występowanie
Obszar występowania pierwiosnka to prawie cała Eurazja, bez skrajnej północy, południa i Dalekiego Wschodu. Zimuje w północno -wschodniej Afryce, w Indiach i krajach śródziemnomorskich. W Polsce występuje w całym kraju jako liczny i bardzo liczny gatunek lęgowy.
Lęgi
Wyprowadza 2 lęgi w roku, od połowy maja do połowy lipca. Gniazdo buduje z suchych traw i liści wyścielając je liśćmi traw poprzeplatanymi włóknami roślinnymi i łykiem. Budulec zbiera w najbliższym otoczeniu, tak więc gniazdo doskonale się w nie wtapia. Umiejscowione jest ono w niskim krzewie, czasami w gęstym jagodowym runie. Jaj jest od 5 do 7. Wysiadywanie trwa ok. 2 tygodni, po takim samym czasie młode opuszczają gniazdo.
Pokarm
Pierwiosnek odżywia się wyłącznie owadami i ich larwami.”
https://www.ekologia.pl/wiedza/zwierzeta/pierwiosnek
Tak nam śpiewa pierwiosnek latem.
PS- Teraz w jeszcze jednym przewodniku przeczytałam, że w Polsce nie zimuje, odlatuje na zimę.Przylatuje już w marcu, a zimuje w północnych rejonach Afryki.
Faktycznie, pierwiosnka słychać często, ale gdy pojawił się już teraz, to co będzie jadł?
OdpowiedzUsuńOn nie zimuje w Polsce. Przyleci wiosną:)
UsuńBo zrozumiałam, że teraz go wypatrzyłaś, ale jak teraz, jak na zdjęciu nie zimowo!!
UsuńWw wrześniu zrobione zdjęcie- sprawdziłam. Pewnie przed odlotem napychał się- na ostatnim zdjęciu trzyma coś w dziobie.
UsuńNa ptakach to ja się znam kal na rybę przystało. Czyli wcale. A mew nie lubię��
OdpowiedzUsuńRybki powinny coś tam o ptakach wiedzieć, zwłaszcza tych zagrażającym im:):):)Oprócz mew są rybitwy, czaple, kormorany i inne drapole, które chętnie rybki konsumują:)
UsuńNo to zakasuj rekawy i dorzucaj do karmnikow, trzeba pomoc przetrwac temu malemu spiewakowi. Skoro jada tylko robale i ich larwy, to moze trzeba mu kupic jakis specjalny pokarm, bo w naturze to o tej porze roku male szanse na jedzenie dla pierwiosnka. Jego sama nazwa jest taka optymistyczna i pelna nadziei na rychla wiosne... a nie, jeszcze luty przed nami, a ten potrafi dowalic.
OdpowiedzUsuńKupiłabym mu taki pokarm, ale on nie ma szans na dostanie się do niego. Sikory też jadają robale, a zimą jedzą ziarno. Może pierwiosnki jedzą jabłka, jak kosy, które też wcinają mięsko? Jeżeli pierwiosnek śpiewa w każde lato, znaczy to, że ma sposoby na przetrwanie. Ostatnio były ciepłe dni, ziemia nie jest zamarznięta, to pod liśćmi znajdzie, co trzeba.
UsuńTeraz w jeszcze jednym przewodniku przeczytałam, że w Polsce nie zimuje, odlatuje na zimę.Przylatuje już w marcu, a zimuje w północnych rejonach Afryki.
Usuńmasz dwa pierwiosnki: ten niebieski i ten zielony )) śliczne.
OdpowiedzUsuńTen niebieski to sikora, ale jak chcesz, może być i pierwiosnkiem :):):)
UsuńSuper obserwacje!U mnie w karmnikach rządzą dzięcioły.Pozostała latająca biżuteria czeka
OdpowiedzUsuńw kolejce(wróble,sikory,gile,dzwońce,czyże,strzyżyki,zięby).Atakują całą gromadą dzięcioły,ale te odpierają każdy atak.
Coraz więcej ptaków wędrujących zimuje w Polsce.Kilkanaście lat temu nie widywałem zimą
zięby.Teraz zlatują do karmników tylko samce.
:)
Zięby od dawna zimują u nas. Mniejszych jest sporo, ale głównie to są różne gatunki sikor. Poza tym kowaliki i na dokładkę synogarlice. Dzięcioły się odzywają, ale ich przy karmniku, w tym roku, nie widuję. Dzwońce też są- latem śpiewają. Natomiast od dobrych 20 lat nie widziałam tutaj gila.
UsuńDzisiaj widziałam w sadach ogromne stado kwiczołów. Chyba zz 50 ich było. Przyleciały na resztę jabłek, które zostawił sadownik.
Widać zdecydował się przezimować u nas. Czasem to się zdarza. Obserwacja ciekawa a obserwująca dociekliwa.
OdpowiedzUsuń