Teksty oraz zdjęcia zamieszczone na tym blogu są mojego autorstwa (jeśli jest inaczej, podaję autora i/lub źródło), stanowią więc moją własność. Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie, cytowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez podania adresu tego bloga. (Ustawa o prawach autorskich - Dz.U. z dnia 4 lutego 1994 r., nr 24, poz. 83)

sobota, 21 grudnia 2024

Oooooo, ja cierpię dolę, czyli o tym jak ostatecznie uwolniłam się od społecznej presji pt. „Trzeba zrobić święta”.

 


Dziś najkrótszy dzień w roku. Jutro też i pojutrze i jeszcze parę takich bardzo krótkich dni, a potem zachodzące słońce zacznie się cofać w stronę północy. Dzień się będzie wydłużał. Nadal pogodnie, nadal w miarę ciepło. Grudzień mija pod znakiem łagodności. Chciałoby się takiego stycznie i lutego.

 Odwieźliśmy dzisiaj „Szerszenia” na zimowe leże. Garaż ogrzewany, będzie mu tam dobrze. U nas, pod garażem- namiotem, mogła go zeżreć rdza, choć on prawie cały jest z plastiku. Ech… gdzie ten nasz stary klasyk Royal Enfield. Pewnie już w kolejnych „rękach”, bo ten, który go od nas kupił, przeliczył się. Trudno mu było uruchamiać motocykl na kopkę i sprzedał naszego Shaiba dalej. Żal, nadal żal. 

 Przesilenie trzeba uczcić, dlatego wylądowaliśmy w klimatycznej knajpie na skraju Puszczy Pszczyńskiej, w Jankowicach. 

 Stylowa restauracja, obsługa szybka, fachowa, czekanie na dania około 15 minut, jedzenia na talerzach full wypas, ogólnie polecam. Jak ktoś będzie w tych stronach, warto zajechać i tam nakarmić się. Aha, to około 10 kilometrów od Pszczyny, a Pszczynę to ludziska zwiedzają z ochotą.

 Moje "policzki wołowe...."- uwielbiam mięsko i z mięska nie zrezygnuję nawet mając "lufę na plecach", nie widać miseczki z buraczkami😄 jedynym akcentem vege, no nie, były jeszcze kluski śląskie. 

Jedzonko Jaskóła- "zraziki na ostro..." czyli kurczak na ostro, czyli też mięsko. Wszystkim szantażom emocjonalnym typu: "Jak to, jesz mięso i nie zraża cię, że to zwierzaka trzeba zabić?Biedne zwierzę cierpi prze takich, jak ty", mówimy stanowcze NIE.
Obok restauracji stoją dwa żubry, wykute chyba w kamieniu lub odlane w gipsie, nie sprawdzałam. Brzydkie są, ale lepsze to niż żubry wypchane, co też już koło jednaj knajpy widziałam.

Za drzewkiem widać leśniczówkę. Jak byłam dzieckiem, jeździłam tam z tatą, by zobaczyć żywe żubry (mieszkaliśmy niedaleko, za puszczą, w innej leśniczówce), bo tam była taka zagroda, w której leśnicy żubry dokarmiali. Był wysoki pomost, stawałam na tym pomoście i widziałam z góry te potężne zwierzęta. Teraz żubry można zobaczyć w "Zagrodzie żubrów" w Pszczynie. Czy są nadal dokarmiane dzikie żubry w tej leśniczówce? Nie mam pojęcia. Może kiedyś to sprawdzimy.

Dom posprzątany i zero świątecznych dekoracji. Kupiłam  w markecie moje ulubione goździki, postawiłam na stole, zrobiło się miło. 

Wazon na tle wsiowych zasłon, obok kryształ, bo jak ma być wsiowo, to niech jest wsiowo.😄😄😄, że nie powiem- wieśniacko. Kryształ to pamiątka po mamie i bardzo go lubię. W poniedziałek wsypię do niego mandarynki i tyle będzie z akcentów świątecznych.

 Natomiast wszelkie dekoracje inne świąteczne zawsze kojarzą mi się z późniejszym ich sprzątaniem. I taka reguła- do dekorowania chętni byli wszyscy, no prawie wszyscy- w moim dzieciństwie, w każde święta, siostra robiła awanturę, że ona będzie stroiła choinkę i nikt więcej, a kiedy mama kazała jej wciągnąć do dekoracji nas maluchy, szarogęsiła się i ustawiała nas na każdym kroku: „Ta bańka tu, a tamta tam, a tego tu nie wieszaj, usuń się, odejdź, popraw to…”. Taką musztrę mieliśmy z jej strony (ona starsza ode mnie o 4 lata, od brata o 7 lat). A my: „Mamo ona mnie popchnęła, mamo ona mi zdjęła bańkę, mamo a ona mnie bije…”. Biedna mama, wpadała do pokoju, rozdzielała nas i dalej się to tak toczyło.

Potem za dekorowanie domu i strojenie choinki byłam ja  odpowiedzialna (siostra miała ważniejsze sprawy na głowie), ale do sprzątanie tego całego świątecznego chłamu nie było już nikogo. Jak sobie przypomnę te oblatujące z igieł wielgachne choinki (bo u nas zawsze takie od podłogi do sufitu były), jak przypomnę sobie te pudła bombek oraz innych ozdób, które trzeba było najpierw znieść ze strychu (ewentualnie odkurzyć, przemyć), a potem na strych wynieść, jak sobie przypomnę to walające się w kącie ogrodu uschnięte drzewko, które dopiero na wiosnę rąbało się i paliło na ognisku, to robi mi się dziwnie niedobrze i rośnie we mnie ogromny opór przed takimi działaniami. A przecież ja też pracowałam zawodowo i miałam sprawy swojego domu na głowie. Ale utarło się, że święta robimy u moich rodziców, a potem były u mnie, w moim nowym domu. Jedyną przyjemność ze strojenia choinki miałam tylko wtedy, kiedy to robiłam ze swoimi dzieciakami. To był pełny odlot, śmiech przekomarzania się, ugodowość, a choinka czasem obwieszona bez ładu i składu bańkami, zabawkami, cukierkami, lametą, lasetą i lampkami, była tą "najładniejszą  w całej wsi. Ale to trwało krótko, niestety. Potem one dorosły i już ich to nie bawiło.

Bo tak naprawdę ten blichtr to były tylko pozory świętowania. Nigdy przy naszych stołach wigilijnych nie było tego „namaszczenia religijnego”, a wieczerze i cały okres około świąteczny kojarzy mi się głównie z dąsami, big awanturami, pretensjami oraz wieloma innym nieprzyjemnymi wydarzenia np. podczas jednej z wieczerzy szwagier zrobił awanturę, że karp niedosmażony i on nie będzie czegoś takiego jadł. Nie pomogły tłumaczenia, że inne kawałki są dopieczone, może wymienić. Atmosfera siadła i było ponuro do końca. I to tak rok w rok coś komuś nie pasowało.

Teraz nawet nie będziemy udawać, że świętujemy, nakrywając specjalnie stół, siadając przy nim i co? Bez sensu. Po co mamy stwarzać pozory kładąc na stół biały obrus, dekorując go i stawiając tradycyjne potrawy, że mamy Wieczerzę i Święta, skoro nie mamy nic wspólnego z tą chrześcijańską tradycją. Moi rodzice stwarzali pozory, że ich/nas to dotyczy, a ja dopóki byłam mała wierzyłam, że tak trzeba. Potem „robiło się święta” dla własnych dzieci, potem dla starych rodziców. Kompletna paranoja. Wszyscy wiedzieliśmy, że to nie nasza bajka, wszyscy udawali, że świętują, wszyscy mieli tego po kokardy. 

Ja rozumiem, że inni to lubią, że dla nich to fajna sprawa, nie rozumiem tylko, dlaczego nie rozumieją mnie? Przedwczoraj spotkałam znajomą, rozwodziła się nad przygotowaniami do świąt, a ja unikałam opowiadania o naszych przygotowaniach, pozwalałam jej mówić, byle mnie nie zapytała. Udało się, bo gdybym powiedziała, że nie robię, byłoby: „Jak to, to takie super, choinka, wieczerza, rodzina, PREZENTY, a my nic? Tak zupełnie nic? Nic, nic, nic?” I to oburzone zdziwienie. Dlatego unikam opowiadania o naszych świętach, albo obłudnie, tak, obłudnie informuję, że coś tam, coś tam robię. To zdziwienie, prawie oburzenie (albo pełnie zdziwienia milczenie), jest dla mnie trudne do zniesienia i boję się żeby czegoś nie palnąć o tych ich świętach, pełnych zagonienia, zmęczenia, a często też pretensji, nietrafionych prezentów, awantur i przemilczania, że jednak się nie udały.

A my sobie normalny obiad z karpiem (bo lubię karpia w grudniu- ma wtedy najlepsze mięso), ale przy kuchennym stole, bez celebry, bez świec, bez serweteczek, stroiczków, salatereczek, kompotierek, srebrnych sztućców i kielonków kryształowych różnego rodzaju (białe wino, czerwone wino, wódka, likier etc. etc. (a podobno podczas wieczerzy nie pije się alkoholu), w garniturze i wieczorowej sukni z fryzurą na sztywny lakier i pazurami na karminowo, no i konieczne Old Spice oraz Chanel no 5- a my potem książki, ewentualnie sport w kompie, albo coś innego na luzie, może wycieczka z Bezką w teren. Jak zechcemy sobie zrobić uroczystą domową kolację (wolę w knajpie z obsługą- prawie uroczyście i bez wysiłku), to zrobimy w każdym innym terminie i nie będziemy udawali, że to z tego powodu, iż gdzieś ktoś nakłamał o narodzinach Jezuska.

A poza tym nigdy nas, mnie i Jaskóła, na szczęście, nie rajcowały te domowe „uroczyste kolacje, we dwoje, przy świecach” typu: „Jakie wino nalać ci kochanie?”, „A może ociupinkę tego białego misiaczku”, „Czy chcesz ostrygę, czy może podać ci te polędwiczki misiaczku?”, „Proszę podaj mi ogóreczek kochanie”. No jak- najpierw multum gotowania, przygotowań, nakrywania, dekorowania (psiakrew znowu zapałka się złamała, chyba te świece są do du…, podaj mi nowe pudełko), strojenia się, a potem szpanerstwo i ciumkanie niecodzienne? I to ma być szczere? Naprawdę? Takie wielkopańskie maniery raz, a może kilka razy do roku? I w jakim celu? Zjeść dobre jedzono można normalnie, w przyjacielskiej a nie w nadmuchanej atmosferze, w kuchni albo w pokoju przy stole nakrytym zwykłym obrusem, na codziennej zastawie, bez świec i kryształów. Chyba zapłakałbym się ze śmiechu, gdybyśmy sobie taki kolacyjkowy cyrk urządzili. Ale co kto lubi, jak ktoś widzi w tym sens, niech sobie to urządza.

I powiem bezczelnie- kocham ten luz blues bez napinki, tę wolność wyborów i to, że nareszcie nic nie muszę, już nic nie muszę i w kwestii świąt też. A najbardziej cieszy mnie to, że nie czuję żadnej straty, nie mam poczucia, że tracę coś cennego, niecodziennego i nie mam żadnych wyrzutów sumienia, że może jednak „należałoby”, bo jakże to tak (?)….

Jeszcze raz- wszystko, co napisałam to są moje wspomnienia, odczucia i przemyślenia, proszę mi nie wmawiać, że piszę w taki sposób, bo „chciałabym, a nie mogę” z różnych powodów (jak to w wielu komentarzach przy postach „świątecznych”, na tym blogu, czytałam) i proszę się (po raz kolejny) nie dziwić, jak to (no właśnie) przecież to takie super i coś tracę.

Mogę, mogę, ale nie chcę i już, i powtarzam- nic nie tracę, nie mam nostalgii, nikomu nie zazdroszczę itp. itd. Nikogo nie wyśmiewam, nie wmawiam mu, że robi głupio- niech każdy, według uznania, sobie tworzy własne „Święta”.

Czuję, że do końca uwolniłam się od wszelkiego społecznego „przymusu świątecznego” (a chciałoby się rzec- wręcz silnej presji), czego i tym, ciągle wahającym się „robić, czy nie robić”, życzę.


31 komentarzy:

  1. Moje wspomnienia z młodości i świętowania są zgoła inne, natomiast dzisiaj robię jak uważam i co mnie różni, to moja reakcja na czyjeś pytania, jak to robię ja. Nie tylko nie czuję się nieswojo, że ktoś mnie pyta "jak to tak inaczej?", ale wręcz czerpię przyjemność z informowania, że poza czyjąś banieczką jest inny świat.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No widzisz, a ja miałam inne. Fajnie, że ludzie mają dobre doświadczenia ze Świętami BN. Ludzi nie interesuje inny świat, ludzie pytają dlatego, by się dowartościować, być przekonanym, że robią prawidłowo, a ja im w tym niejako pomagam, milcząc.

      Usuń
    2. Chodziło mi o to, że moje święta nie były tzw. "spędowe". Zawsze byliśmy nieco oddaleni od rodziny (dziadkowie byli migrantami z Wielkopolski), więc święta z konieczności były małe, a to oznaczało też mniej stresu (choć oczywiście w czasach dzieciństwa moi rodzice się ciągle żarli). Może i ludzie nie interesuje, ale jak pytają, to im mówię jak to wygląda i jeśli się dziwią, zupełnie mi to nie przeszkadza. To jedyny sposób, żeby ludzie się uczyli - powtarzalne kontakty z Innym.

      Usuń
    3. No tak, u nas święta też nie były spędowe, chociaż naprzemiennie przyjeżdżali dziadkowie ( strona ojca) i dziadek oraz ciotka (strona matki) a do stołu siadało nas wtedy około 7-8 osób. Może rodzice też chcieli z tym skończyć, bo naprawdę nie były to święta z natchnieniem- matka wygłaszała jakąś mowę zamiast modlitwy,a to dzieleni się opłatkiem było bez jakichkolwiek podtekstów- ja długo nie miałam pojęcia, co ten opłatek oznacza.
      Przestałam tłumaczyć, dlaczego tak a nie inaczej, bo musiałabym zaczynać od tego, że nie chodzę do kościoła. Kto wie, ten wie, ale większość o tym zapomina, nawet jak wie. Zdziwienie nie jest równe zdziwieniu. Jak ktoś się zdziwi i jest zainteresowany, to od razu to widać- chce wiedzieć. Ludzie, z którymi się tutaj spotykam dziwią się tak hmmmmmm...brzydko(?), takie na zasadzie: "No wiesz co!!!!!!????". Nie potrafię tego wyrazić, to się czuje, a jak opowiadam, to słuchają ledwo, ledwo, bo już im śpieszno mówić dalej o sobie, by podkreślić, że u nich wszystko jest tak "jak trzeba". Przerabiałam nie raz i już mi przeszła ochota na opowiadanie o moim czasie wolnym, a nie świętach..

      Usuń
  2. Bo to wszystko zależy z kim się świętuję i jaka naprawdę jest atmosfera świąt w danym domu . Moja mama i ja lubimy Święta Bożego Narodzenia i tą magię , choć nie ma to związku religijnego , ale już moja ciotka siostra mojej mamy wolała Wielkanoc . Po prostu Grudzień to u niej zawsze były niemiłe sytuacje , wręcz traumatyczne . Myślę ,ze każdy ma prawo do własnych odczuć i spędzania czasu światecznego tak jak uważa za stosowne . Niekiedy po prostu ma się taką korelacje rodzinną ,ze się nie da i to nie sprawia przyjemności a niektórzy tego nie rozumieją . Mimo wszystko Wesołych Świąt życzę dla Ciebie i Twojej Rodziny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz rację, wszystko zależy od tego, z kim się świętuje. Moja rodzina do tego się nie nadawała. A teraz ot tak po prostu uznaliśmy, że przecież my naprawdę nie czujemy tego chrześcijańskiego święta. Czułabym się wręcz niezręcznie z tym, że łamiemy się chlebem, opłatkiem czy jeszcze czymś innym, że jednak zgodnie z tradycją jest ta wieczerza, bo nawet jak nie nazwie się tego wieczerzą, a uroczystym obiadem, to akurat ten posiłek w ten dzień- Wigilię, jest wieczerzą. Jest to posiłek związany z tradycją, dlatego się go robi.
      Tobie również spokojnych, dobrych i w miłej atmosferze Świąt.

      Usuń
  3. Ja Ciebie rozumiem! My lubimy dobrze zjeść, więc robię nasze ulubione potrawy i w dresach je spozyjemy w miłym towarzystwie. I z choinką.z poduszeczek:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A w Wigilię w nocy pracuje, niech świętują dzieciaci.

      Usuń
    2. Z jedzeniem to u nas raczej kiepsko- owszem, jemy różne rzeczy, lubimy kulinarne nowinki, ale bez szaleństwa i bez masówki. Towarzystwo mamy doborowe, wzajemne- Jaskół ze mną, ja z Jaskółem:):):):):):) Mamy podobne zainteresowania, podobne poglądy, świetnie nam się ze sobą rozmawia oraz milczy, co chcieć więcej?
      Oby ten Twój dyżur był spokojny.

      Usuń
  4. Jak to się mówi - ludzie dziwią się zawsze, gdy robisz inaczej, po swojemu.
    U mnie choineczka mała, więc rozbieranie potrwa 5 minut, łańcuch ze słomy i lampki:-)
    Knajpka fajna, z klimatem, w zasadzie wystarczyłoby nastroić się dobrym obiadem gdzieś tam, a w domu tylko lampeczki. Ale święta są głównie dla dzieci...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdziwiłabyś się, u nas, w ostatnich latach życia mojego ojca, święta były głównie dla niego i mamy. To on chodził i marudził, że muszą być. Moje dzieci były tego samego zdania, co ja- wszystko niepotrzebne, chcą spokoju bez zadęcia.
      A ja były małe to szybko spostrzegły, ze te nasze Wigilie jakieś dziwne są. Ani jednej Wigilii nie zrobiłam tylko dla męża i moich dzieci, zawsze były u rodziców z rodziną siostry. Ale ja zawsze spełniałam to, co ktoś chciał a nie to, co mnie się marzyło. Gorzkie ale prawdziwe. Dlatego teraz nareszcie mam spokój i to, co ja lubię. A ponieważ z Jaskółem mamy takie samo zdanie, to odpoczywamy bez świątecznego szaleństwa.

      Usuń
    2. U nas celebracja dotyczy Wigilii, całe święta są dla nas i po naszemu, ale pracujemy nad opcją wyjazdową:-)

      Usuń
    3. :):):):) Zauważyłam, że w wielu rodzinach powoli odchodzi się od twardej tradycji na rzecz luźniejszych innowacji. I może to dobrze, bo nie zawsze tradycja jest dobra czy zdrowa, szczególnie dla tych zapracowanych, w ciągłym braku czasu kobiet.
      Opcja wyjazdowa niezła. W ciepłe kraje, a może w śnieżne góry, niekoniecznie polskie?

      Usuń
  5. Jaskółko,piąteczka! Nienawidzę przymusu, gry pozorów.Standardy ustalam sobie sama.To tak ogólnie,nie tylko w kontekscie Swiąt.Mam cudowne wspomnienia Swiąt z dzieciństwa i z poźniejszych czasow,kiedy my - ja i bracia, mieliśmy już swoje rodziny i dzieci.Piękne wigilijne spotkania u moich rodziców,jedyne sprzeczki, ktore pamiętam,to były ewentualne pretensje naszej młodzieży o nienastrojone pianino:))
    Ewoluowałam i bardzo mi z tym dobrze.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No to piąteczka:) Przybijam. Precz z naciskami, musami wszelką presją.
      Odpoczywamy (świętujemy) tak , jak chcemy, a nie jak to widzą oraz robią inni.
      Kiedy czytam o radosnych świętach u innych, mam lekki żal, że u mnie było inaczej, ale ten żal powoli zmienia się w beznamiętne wspomnieni- taka informacja, jak to bywało i tyle.
      Rozstrojone pianino to była moja zmora, bo potem na lekcjach grałam, według mnie, inaczej niż w domu. A moje pianino notorycznie się rozstrajało- to był instrument z początków XX wieku i kiedy ja na nim ćwiczyłam, miało około 60 lat.

      Usuń
    2. Mysle,że pianino w domu rodziców bylo jeszcze starsze,to byl instrument kupiony dla mojej mamy,kiedy byla dzieckiem.Uzywane,odkupione od kogos.Przezylo z dziadkami kilka przeprowadzek.Grat nad graty:)) Mama byla utalentowana muzycznie( i plastycznie bardzo),tak samo jak jej brat.Żadne z nas - dzieci nie odziedziczylo talentu.:))

      Usuń
    3. Moje, bo w końcu tylko ja na nim grałam (8 lat ogniska muzycznego) też było pod dziadkach dla mamy. Czarne, inkrustowane z metalową płytą, piękny dźwięk wydawało. Te wszystkie szkolne Calisie nie umywały się do niego. Przy kolejnej przeprowadzce pękła ta metalowa płyta i już nie dało się go nastroić. Podarowałam go komuś, kto prowadzi renowację, nas nie było na to stać.
      Grałam dużo i różne rzeczy, od tych szkolnych- etiudy, sonatiny, wprawki itp, do tych klasycznych łatwiejszych. No i takie modne kawałki. Ale potem w dorosłym życiu nie miałam czasu, pianino było wiecznie rozstrojone.. i tak to poleciało.

      Usuń
  6. Rany, jak ja Ci zazdroszcze. Mam dokladnie takie same przemyslenia. Niestety, osobiscie jestem teraz na etapie "szopka dla starych rodzicow".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystkie etapy przeszłam i dojrzałam do świętowania takiego, jak ja chcę, a nie dla kogoś.

      Usuń
  7. W tym temacie, czyli jak wyglądają rodzinne święta, polecam wielokrotnie emitowany film : W krzywym zwierciadle : Witaj święty mikołaju z 1989r z Chevy Chasem jako Clark Griswold. Amerykańskie zakończenie filmu czyli 10 minut patetycznych wywodów tłumaczy dlaczego rodzinne święta są tak ważne. Jednak po obejrzeniu filmu nigdy bym się na nie nie zdecydował

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chyba je oglądałam. Żaden patos nie jest w stanie mnie przekonać. Tym bardziej, ze od kilku lat świętuje tak, jak napisałam i nic chyba tego nie zmieni. Rodzina jest stanowczo przereklamowana. Ważna, ale bez przesady i na pewno nie zawsze jest warta czyjejś nadmiernej pracy i uwagi.

      Usuń
  8. Ja nie mam problemu. Jak ktos z ciekowosci pyta o spedzanie swiat to odpowiadam, ze chyba jak wszyscy i nie wdaje sie w detale. Czasem dziwia sie, z zalozenia, ze nie po swojemu choc ja wlasnie po swojemu. Z dziecinstwa mam wspomnienia swiateczne bardzo, bardzo pozytywne bo obchodzilismy je po swojemu czyli bez wielkiej presji tradycji ale z tradycyjnie lubianymi potrawami, zyczeniami, choinka czasem nawet z pasterka. Jak ja lubilam po wieczorze wigilijnym wyjsc w zimowa, ciemna noc, czuc pocalunki mrozu w uszy, policzki, rece, slyszec skrzyp wlasnych krakow na sniegu, potem ogladalam teatralne ruchy przy koscielnych obrzadkach stojac na tarasie dla choru, wysoko i daleko od wszystkich i wszystkiego, lowic uchem znajome tony spiewajacych uczestnikow tego przedstawienia. Wracalo sie do domu ze znajomymi gawedzoc o sprawach wielkich jak i przyziemnych, bardziej wesolych niz smutnych bo to swieta byly, zima i perspektywa wolnych dni tylko dla siebie, bliskich, znajomych z wyboru. Do tej pory utrzymuje (staram sie) taki poziom duchowy swiat i nie przeszkadza mi w jakiej kulturze to robie: cos lacze, cos dodaje, cos odrzucam, cos zapominam. Wszystkim zycze spokojnego czasu swiat, cokolwiek dla kogokolwiek one znacza.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No i robisz po swojemu, a na pewno odbierasz to, co Ty chcesz, a nie to, co należy np. koniecznie trzymać się twardej tradycji kościelnej.
      Ja nawet staram się nie nazywać tego czasu świętami ( tylko przy ludziach używam terminu), bo dla mnie to nie jest znaczący dzień, ale nie chcę przeginać w druga stronę, nie ma sensu się szprajcować. Ludzie to lubią, cieszą się, trzeba uszanować.
      Tobie pogody ducha, fajnej atmosfery i przyjemnego spaceru po wieczerzy:)

      Usuń
  9. Święta z dzieciństwa - wpierw robienie z dziadkiem zabawek na choinkę -mój udział minimalny, tylko sklejałam ogniwka łańcucha z kolorowego glansowanego papieru. To przeważnie było w październiku. A potem budziłam się któregoś zimowego ranka i obok mego łóżka stała ubrana choinka- ponoć aniołek ją przynosił gdy spałam. Potem był okres negacji ( po co komu święta), potem wyjazdy w tym okresie i potem święta "dla dziecka", a potem uciekaliśmy już z dzieckiem w góry od świąt. A teraz - wspólny wieczór dla dwóch owdowiałych babć z dziećmi i wnukami. I choinka coraz mniejsza, ale są na niej do dziś nietłukące się bombki, które robiłam dla dzieci techniką dekupażu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I to lubisz, i to jest wspaniałe:) Mój jeden dziadek- ojciec matki, zawsze kładł trafiony prezent pod choinkę- książki. I na te książki zawsze czekałam.
      Bombki robione ta techniką podobają mi się. I jeszcze takie ubrane w cieniutkie szydełkowe koronki.

      Usuń
  10. Ciągle nie mogę odżałować tej Waszej maszyny. Piękna była.

    Takie restauracje lubię.

    Nie dekoruję mieszkania, nie jestem tradycjonalistką ani katoliczką, więc obchodzę ten czas, odpoczywając, najczęściej podróżując. :)
    Rodziny nie odwiedzam, najwyżej rodziców, obywa się bez krzyków. Od lat świąt nie obchodzę i jestem z tego zadowolona. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawda, że Royal Enfield był piękny, jedyny w swoim motocyklowym rodzaju. A jaki klang wydawał:):):) Ciężki, aksamitny....Szerszeń też fajny, ale to już nowoczesny model. No i brzęczy cichutko. pytałam wczoraj kolegę, czy da się go trochę podrasować- można rurę inaczej wykończyć, ale po co? No fakt, może głupio brzmieć.
      Postawiłam wazon z goździkami i jest dekoracja:):):):). Moja rodzina jedna w Anglii, druga na piętrze, ale oni też chcą mieć spokój bez tradycji. Tu jest pełna zgoda:)

      Usuń
  11. Te żubry nie są nawet takie brzydkie. Goździki - przenajcudowniejsze! A świąt w tym roku nie będzie, przynajmniej się wyśpię i wypocznę, zanim od nowego roku wpadnę w beczkę łajna, tj. w zastępstwo za koleżankę, która odchodzi.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo lubię goździki. Żubry to symbol ziemi pszczyńskiej, a te są no takie sobie:).
      No to odpoczywaj, nabieraj sił i pogody ducha, bo rzeczywiście szykuje Ci się nieciekawy czas.
      Najlepszego Frau:)

      Usuń
  12. Wiele lat temu karczma ogłosiła konkurs na imiona dla tych żubrów. Wygrała go moja siostra, która zaproponowała najprostsze: Janko i Wicek. W nagrodę dostała zaproszenie na obiad chyba, a ponieważ mieszkamy 350km od Pszczyny, to dołożyła nocleg dla dwóch osób i podróż w obie strony.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kiedyś był tam zwyczaj, ze nowo narodzone żubrzątko dostawało imię. nie wiem, czy zwyczaj jest kontynuowany.
      Fajne imiona wymyśliła siostra. Może są tam tabliczki z nimi, ale nie podeszłam i nie zobaczyłam, bo nie przyszło mi na myśl, że ogłoszono konkurs na imiona dla dwóch żubrów z kamienia. Widzę, że trzeba znów tam pojechać i kilka rzeczy sprawdzić.

      Usuń