wtorek, 21 stycznia 2020

Zakołatać do drzwi.


Szukając interesujących wzorów na hafty, znalazłam fotografie starych kołatek. Pomyślałam sobie, że pewnie temat Wam się spodoba. Oczywiście zdjęć kołatek jest multum i wybrałam tylko te, które wydawały mi się interesujące.
„Pierwsze kołatki były używane już w świecie starożytnym. Stanowiły wtedy prostą konstrukcję złożoną z lekko wygiętego metalowego pręta zakończonego kulką.
Formę znaną nam dzisiaj kołatki przybrały dopiero w średniowieczu. Przestały wtedy służyć wyłącznie do obwieszczania domownikom, że ktoś stoi za drzwiami, ale zaczęły pełnić rolę amuletu. 

Ich zadaniem było odganianie demonów i złych mocy. To dlatego kowale zajmujący się wytwarzaniem kołatek nadawali im fantazyjny wygląd zwierząt czy mitologicznych potworów. Bardzo popularnym motywem była również klepsydra. Umieszczona na kołatce miała odstraszać śmierć, aby nigdy nie pojawiła się w domu. To kolejny przykład na użycie kołatki jako amuletu – a jednocześnie podkreślenie roli, jaką w kulturze pełnią drzwi.
Kołatka. Tak zwano antaby u drzwi kościelnych, kamienicznych, klasztornych, u bram i furt, połączone zwykle z wiszącym młotkiem, służącym do kołatania a zastępującym późniejszy dzwonek, lub z uchem czyli właściwą antabą, przeznaczone do ujęcia ręką.” Taką definicję przedstawia Zygmunt Gloger w swojej wydanej na początku XX wieku Encyklopedii staropolskiej. Jako przykłady podaje dwie kołatki: przy drzwiach katedry poznańskiej 
oraz kościoła w Zabłociu koło Tarnowa. 


Oprócz tego warto wspomnieć o kołatkach znajdujących się na Drzwiach Gnieźnieńskich. Są odlane z brązu i mają formę lwich głów z obręczą w paszczy, wkomponowanych w dwie płaskorzeźby. Bardzo popularnym motywem obecnym w kołatkach jest Ręka Fatimy. Kołatki te mają kształt kobiecej dłoni i zgodnie z symboliką krajów arabskich mają chronić przed złymi mocami. 


Na drzwiach domów wyznawców islamu znajdują się najczęściej dwie kołatki, aby osoby o różnej płci mogły pukać do drzwi w inny sposób. Kołatki wydają z siebie inne dźwięki, by kobieta otwierająca drzwi wiedziała, kto za nimi stoi. Kobietom może otworzyć od razu, mężczyźni zaś muszą zaczekać na powitanie pana domu.
Szczególnie wierni tradycji umieszczania kołatek na drzwiach są Anglicy. Wejścia do ich domów bardzo często są ozdobione tym elementem. Najbardziej znana jest kołatka znajdująca się na drzwiach siedziby premiera przy Downing Street 10. Została zamontowana w latach 70. XVIII wieku i do dzisiaj stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych symboli związanych z urzędem angielskiego premiera.”

Tekst: http://artykuly.info/historia-kolatek/
Zdjęcia Internet

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz