piątek, 20 sierpnia 2021

Smutno

Ogród milczy. W tym roku dołuje mnie taka cisza. Wprawdzie dzisiaj były wilgi- widać nie odleciały jeszcze- on trochę pośpiewał, ona zaskrzeczała. Jest ponuro, pochmurno wilgotno, zimno. Jaskół twierdzi, że odleciały bociany. Może, nie wiem. Nawet czapli przelatujących nad domem teraz nie widuję. Pewnie zmieniły trasy przelotów, a może ktoś  je ”zlikwidował”, bo mu ryby ze stawu wyżerały? Tak, tak, są tutaj tacy barbarzyńcy. Zwłaszcza ci, którzy posiadają stawy hodowlane. Z jednej strony nie dziwię im się, a z drugiej strony, zbić czaplę… to przynajmniej dla mnie, pewnego rodzaju świętokradztwo.

Czaple nie latają, za to coraz więcej samolotów lata, nad domem, z południa na północ.

Dotychczas ten korytarz był pusty. Podobno tak omija się trasę nad Białorusią. Spojrzałam na radar- faktycznie niebo nad Białorusią jest niemal puste. Tak samo jest puste niebo nad wschodnią Ukrainą. Po zestrzeleniu pasażera na tymi terenami, wszystkie samoloty z zachodu  na wschód i odwrotnie, omijają tę przestrzeń.

Na granicy z Białorusią „kapciarze” stawiają ogromne zasieki z drutu kolczastego. Widok uchodźców  „zakleszczonych” pomiędzy mundurowymi białoruskimi i polskimi mundurowymi, jest porażający, bolesny.

Afganistan jeszcze bardziej boli. Tak normalnie, po ludzku. Nie obchodzą mnie spekulacje, kto winien, kto wywołał, kto powinien… Rosja., USA, Polska, inni… Tam giną ludzie, tam są szykany, prześladowania, tam ludzie potrzebują pomocy.

Jak przyjdzie mi tu ktoś z gadką, że uciekają stamtąd tylko młodzi mężczyźni, to bez pardonu wywalę taki komentarz.

Niech najpierw się ogarnie i spojrzy na tę tragedię- obecną tragedię Afganistanu- bez swoich szowinistycznych oraz rasistowskich, a także religijnych naleciałości. Nikt nie ucieka ze swojej ojczyzny, w takich okolicznościach, tylko dlatego, że mu się chce coca coli.


 A mnie, w  latach tego wściekłego socjalizmu, wpajano idee internacjonalizmu. I komu to przeszkadzało?

Miłego dnia.

 

20 komentarzy:

 1. Bardzo smutne. W dodatku przerazajace zwlaszcza dla pewnej czesci afganczykow.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tam, mimo zapewnień, zaczynają się czystki. Ci co uciekli, wiedzieli, że słowa talibów są funta kłaków warte.

   Usuń
 2. ech ta cała sytuacja z uchodzcami jest przerażająco smutna i obezwładniająca, nie wiem ?? tak samo jak jestem obezwładniona patrząc na Izrael i Palestynę... rozumiem Żydów....ale czystki etniczne ?? sama bym uciekała z Afganistanu, będąc kobietą. z drugiej strony fatalne rzeczy wyprawiają tak zwani uchodzcy w Paryżu w Niemcach... Ktoś nie ma pomysłu, jak to poukładać, żeby pomóc skazanym na śmierć ludziom i jednocześnie nie demolowac własnego kraju. Z trzeciej strony oni wszyscy nie mogą uciec stamtąd z Afryki etcetera muszą walczyć o swoj kraj o demokrację o prawa kobiet o lepsze życie z fanatyzmem zwłaszcza. a widac jak im to wychodzi po Afganistanie właśnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My nawet połowy nie wiemy, a propaganda ze wszystkich stron naciska. Oni są nastawieni, że za nich będzie ktoś walczył, jak było przez 20 lat (mówię o Afganistanie), sami nie nauczeni walczyć o swoje. Talibowie walczą, bo walkę opierają o swoją wielką wiarę. Ci bardziej nowocześni, są mniej bezwzględni. Uciekają z myślą, że wrócą walczyć, jak im ktoś pomoże. Z dala od kraju nie da się walczyć.

   Mnie chodzi o sytuację tu i teraz.
   Tu i teraz ludzie potrzebują pomocy, już, natychmiast. Potem trzeba myśleć, co dalej- teraz nakarmić, dać schronienie, lekarza lekarstwa, ubrania.

   Usuń
 3. To rzeczywiscie straszne, co dzieje sie w Afganistanie, znow za sprawa jankesow, ktorzy nie tylko pozbawili tych ludzi ochrony, jaka dawali im przez 20 lat, ale pozostawili talibom cale uzbrojenie, bo w takiej panice uciekali stamtad. A ja boje sie kolejnego kryzysu, jak w 2015, kiedy przesladowani stawali sie przesladowcami z chwila osiagniecia bezpieczenstwa w Europie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, czy można to jakoś porównać, te fale emigracyjne i emigrantów różnej narodowości.
   Uważam, że należy zapewnić im teraz ludzkie warunki, a nie trzymać pod gołym niebem. Potem jest czas zastanowić się co dalej.
   Tutaj w Polsce nawet Ukrainiec jest najgorszym emigranckim wrogiem. Ja nie potrafię znieść tego podejścia polskich nacjonalistów do innych narodów. Ale co się dziwić, kiedy oni "innych" Polaków równie nienawidzą.

   Usuń
 4. Bociany jeszcze są, przynajmniej u nas.
  Czapli w tym roku nie widziałam.
  Bronimy suwerenności granic przed kobietami z dziećmi. I takie rzeczy w katolickim kraju!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale mieszkańcy tej wioski zanoszą im jedzenie i to jest pocieszające. W dodatku mówią, że to ludzie, którym trzeba pomóc. Ludzie ze wsi przygranicznej maja więcej serca niż rządowi i inni.

   Usuń
 5. Przerażające są sceny znad granicy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przerażające jest to, że Błaszczak wysłał przeciw garstce ludzi-uchodźców dosyć spore siły wojskowe i stawia zasieki w pasie przygranicznym. Wstyd dla Polski, by coś takiego robić. Wstyd, że rządowi bredzą o roli Polski jako kraju który musi bronić Europę przed uchodźcami. Misję kurde se znaleźli- "Polska Mesjaszem narodów" hańba.

   Usuń
 6. Przeraża mnie ten Afganistan.W 1987r. leżałam w szpitalu na ortopedii i leżało tam od groma młodych żołnierzy radzieckich, którzy potracili kawałki nóg na minach przeciwpiechotnych. A jeden żołnierz stwierdził beznamiętnie- " nie trzeba było się do nich wtrącać, sami by się pozabijali, to dzicz, dla której prawo klanu jest święte i nic nigdy tego nie zmieni. On sam wyglądał tak ,że mógłby grać bez charakteryzacji dzikiego leśnego człowieka.
  Serdeczności;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przez 20 lat USA "cywilizowało" na modłę zachodnią ludzi, którzy dotąd żyli w innym, swoim świecie. USA wkroczyło tam, bo się talibowie buntowali przeciw Rosji, a potem się kompletnie pomieszało. Tylko, że te 20 lat dało nadzieję chcącym żyć w cywilizowanym kraju. No i masz. Amerykanie uciekają, a tych "cywilizowanych" talibowie mordują.
   Mam mieszane uczucia, bo z jednej strony talibowie są straszni, a z drugiej, wyzwolili swój kraj spod okupacji amerykańskiej. Ja to tak widzę.
   Dlatego tym, którzy boją się zemsty talibów, tym, którzy uwierzyli Amerykanom i innym, tym, którzy pomagali Amerykanom, Polakom i innym, należy bezwzględnie udzielić pomocy.I tym, którzy uciekali na własną rękę, bo boją się śmierci z rak talibów- również. Tam jest wojna, a tutaj rząd jakby o tym zapomniał. Zdaje się rządowym, że to emigranci tacy, co to za lżejszym życiem patrzą.

   Usuń
 7. Jakie to wszystko jest brudne i zakłamane, tylko prości ludzie ze wsi potrafią pomóc innym w potrzebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak człowiek potrzebuje pomocy, to się mu jej udziela, a potem przychodzi czas na resztę.

   Usuń
 8. Dziękując codziennie wieczorem za to, czego mi Los oszczędził, za każdym razem widzę tych uchodźców z Syrii czy teraz z Afganistanu. Bez dobytku, w obcym kraju, niechciani i odsyłani. Już lepiej być ofiarą żywiołu bo wtedy budzi się ludzkie współczucie i chęć pomocy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, dotarli do naszych granic, tyle kilometrów od swojego kraju. Polacy są niedouczeni, a wiele starszych już zapomniało fakt, że podczas II wojny światowej wiele krajów pomagało polskim uchodźcom. Nikt wtedy nie trzymał Polaków na granicy o głodzie i w chłodzie.
   Masz rację, jak to dotknie nas klęska żywiołowa, to mnóstwo ludzi wtedy pomaga. Ale zważ, najczęściej są to ludzie, a nie rządowi.

   Usuń
  2. Ludzie rządowi promują się wtedy, w takich sytuacjach żywiołowych, jak choćby w pożar w Białej; premier przyjechał, naobiecywał jak zwykle i do dziś ludzie tej pomocy nie dostali; zwykli ludzie, przedsiębiorcy pomagali i pomagają do dziś, gdzieś przemknął mi list jednego z nich do premiera; pamiętam taką sytuację, kiedy prowadziłam działalność handlową, a Polskę nawiedziła powódź; zbieraliśmy mnóstwo potrzebnych rzeczy, z każdego punktu handlowego, nikt nie odmawiał, a potem pan senator promował się na wałach przeciwpowodziowych, jaką to pomoc przywiózł dla powodzian, zeźlił nas mocno.

   Usuń
  3. takich akcji pomocy dla powodzian przeżyłam parę. Zresztą lokalnych również. Na bieżąco też pomagam-ludziom, zwierzakom.
   ten rząd strasznie się lansuje, w dodatku kłamiąc na prawo i lewo.
   Najbardziej mnie wkurzają prośby o datki na leczenie- wkurzają w sensie, że to państwo powinno takie rzeczy finansować, a nie ludzie prosić o pomoc. Jak się da to pomagam i tak.

   Usuń
 9. Smutno.
  "Ostanie badania mediów społecznościowych wykazały,że znacznie zmniejszyła się radość,wzrósł smutek i strach,szczególnie wśród pracowników służby zdrowia"
  -prof.Ilanit Gordon

  "Prawdziwi egoiści stanowią maksymalnie cztery procent społeczeństwa"-mówi kontrowersyjny
  ekonomista z Oxfordu Paul Collier.
  Paul Collier jest przeciwny przyjmowaniu emigrantów do Europy."Afgańczycy muszą teraz
  znaleźć ochronę przede wszystkim w krajach sąsiednich.Z kilkoma wyjątkami droga do Europy
  powinna zostać zablokowana".

  "Zasada Titanika".Zawsze tak było:najpierw bogaci i koneksjowani ludzie,potem kobiety i dzieci.Wszyscy afgańscy przywódcy porzucili swoich ludzi i udali się do wygodnych willi
  w Azji Środkowej,Europie lub Zatoce.
  W 2020 roku w całej UE o azyl ubiegało się 36 500 mężczyzn z Afganistanu w porównaniu
  z 11 580 kobiet.
  www.emma.de

  Wyobraź sobie człowieka wyprowadzającego psy.W pewnym momencie ta osoba znika i zostawia
  psy,i to nie na jeden dzień i nie na dwa,ale na kilka lat.
  Mam nadzieję,że masz pomysł co się stanie?
  W Afganistanie rozpoczęła się już wojna domowa.

  Odwet i"Wielka Śmiertelność".
  holocaustcontroversies.blogspot.com/2021/08/the-great-mortality-in-konigsberg.html

  "Wszyscy jesteśmy tylko flagami na wietrze,
  Zza Wisły przybyliście tak daleko"
  https://www.youtube.com/watch?v=-4g4eTB9Z1Q

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielowątkowość, to nie jest najlepsza cecha komentarza. Wt=ręcz zaciemnia temat.
   Mój post mówi o ludziach "zakleszczonych" na granicy przez bezdusznych urzędników. O ludziach potrzebujących pomocy, o ludziach uciekających przed wojną. I tyle. Afganistan zostawiam innym do napisania posta na swoich blogach.

   Usuń