niedziela, 11 września 2022

Mewy srebrzyste

Nie tylko myszołowy, wilgi czy dzięcioły oraz pomniejszy ptasi drobiazg mnie zachwyca. Lubię również inne ptaki. U nas są rybitwy, a nad morzem mewy. Zdjęcia mew srebrzystych i nie tylko, zrobiła młoda w tym roku. W ogóle zrobiła mnóstwo pięknych zdjęć i mam zamiar sukcesywnie je tutaj zamieszczać. 

Dzisiaj mewa srebrzysta. 
A to są ponoć biegusy, tak twierdzi Anna i ja jej wierzę:):) Wygląd zgadza się z opisem w Wikipedii. I deserek- wprawdzie nie o mewach, ale albatros to również morski ptak- ptak mórz południowych


 A tu można przeczytać o mewie srebrzystej

 https://grzesiak.kei.pl/jurek/lista3.html

Tu z kolei o biegusach

 https://pl.wikipedia.org/wiki/Biegus_zmienny

25 komentarzy:

 1. Piękne zdjęcia i uchwycone ptaki w locie ! Pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A zrobione automatem:):):) I na programie kompletnie nieprzystającym do warunków, a jednak wyszły bardzo ładnie.

   Usuń
 2. ej a co u Ciebie robią mewy srebrzyste ??? ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Latają nad morzem. Bardzo mi się zdjęcia podobały, lubię morze, mewy znalazły się w poście.

   Usuń
  2. no każdy, kto nie mieszka nad morzem i nie ma do czynienia z tymi ptakami, lubi. lubi chwilowo na wakacjach. I choć nie dam sobie łba urwać, , bo mi zajedno czy mewa, czy mewka czy albatros... w każdym razie są te ptaszory bardzo niemiłe, agresywne, jest ich tu w Ustce i mieście dużo, potrafią zadziobać małe ptaki, zjadą rozjechane własne współbraty, rozszarpują małe kocięta na działkach...masakra.

   Usuń
  3. Pewnie masz rację z tą mewią agresją. Walczą o byt jak każe dzikie zwierzę, dziki ptak. Ja na ptaki patrzę z innej perspektywy, patrzę na ich piękno- kształt, sposób poruszania się, upierzenie. I wtedy najpaskudniejszy drapol ma wiele wybaczane, bo przeważa jego piękno. No, ale to takie moje dziwne podejście do przyrody.
   A te na zdjęciach są po prostu śliczne.

   Usuń
 3. Wraz z niżem przylatują do nas rybitwy, głośne są i wielkie...
  Fajne ujęcia udało Ci się zrobić!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie moje zdjęcia- córa zrobiła nad morzem w tym roku. bała się, ze źle wyszły, ale wszystkie są ok.
   Rybitwy są także u nas, ale nad stawami jest ich mało, więcej nad zalewem.

   Usuń
 4. ej wcięło mi komentarz wczorajszy ??!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wcięło do spamu- przywróciłam, odpowiedziałam:)

   Usuń
 5. Droga Jaskółko, Nie komentuję wpisów na blogach które czytuję (również Twój), ale dzisiaj dusza ptakoluba nie pozwoliła mi się nie odezwać. Albatrosy to ptaki oceanów południowych, więc nie ma szansy ich tutaj spotkać. Ptak na zdjęciu to biegus, najprawdopodobniej Biegus zmienny (Calidris alpina). Co do zdjęć podpisanych jako mewa srebrzysta to prawdopodobnie tak, ale jest to ptak młodociany i aby określić gatunek trzeba być b. dobrym specjalistą (a i tak nie wiem czy zawsze jest to możliwe). Z pozdrowieniami
  Anna z Krakowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga Aniu, dziękuję za komentarz. Faktycznie klip dotyczy albatrosa, a ja w poprzedniej wersji miałam przed nim właśnie uwagę, która znalazła się nad zdjęciami z biegusami. Te zdjęcia wkleiłam dodatkowo i zrobił się bałagan. Już to poprawiam. Masz rację, na dwóch zdjęciach są biegusy.
   Przejrzałam dostępne zdjęcia w Internecie oraz informacje i wyszło mi, że to mewy srebrzyste. Ale nie będę się upierała.
   Pozdrawiam ptakoluba:):):):)

   Usuń
  2. Oczywiście na innych zdjęcia te mewy srebrzyste.

   Usuń
 6. Że Jaskółka lubi mewy to mnie nie dziwi wcale, obie szybują gdzieś wysoko, jedna fizycznie a druga mentalnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ładne zdjęcia. Lubię patrzeć na ptaki - ptaki nad wodą to pełnia szczęścia:)) Mewy mają dla mnie zdecydowanie wakacyjne,morskie konotacje, przywołują wspomnienia wakacyjnych miłości,sentymentalnych piosenek .."morza szum,ptakow śpiew"..A tak w ogole mewy to niezwykle krzykliwe i "wścibskie" stworzenia o typowo śmietnikowych zainteresowaniach:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Morza szum, ptaków śpiew.... szlalalalala...la..la..la...la" Fajne:) Tęsknie za morzem. Chciałabym tam, mieszkać. Ile razy byłam, tyle razy morze mnie zachwycało i nawet te krzyki mew nie przeszkadzały.

   Usuń
 8. tu nie mam mew, ani rybitw... za to w Warszawie pamiętam jest tego sporo, szczególnie rybitw, często mijałem rowerem taki śmietnik, gdzie trwała wieczna draka z gawronami...
  ładnie, romantycznie wręcz to wygląda na niebie, ale ludzcy mieszkańcy /np. Gdańska/ raczej za nimi nie przepadają: sraluchy niczym gołębie, do tego ryje drą na okrągło... w Sopocie kiedyś /bo nie wiem, czy nadal/ wynajmowano sokolnika z podopiecznym, taniej wychodziło, niż sprzątanie mola...
  p.jzns :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sokoły, no tak, niby naturalna selekcja, ale żal, bo sterowana przez człowieka. Ciekawa jestem, jakiego wroga naturalnego mają mewy nad morzem.
   W górach nie ma, ale tu na przedgórzu, na stawach i na zalewie, pełno jest rybitw.

   Usuń
  2. mewy, czy inne ptaki morskie są trochę jak krukowate na lądzie, takie drapole wszystkożerne, więc nie są zbytnią atrakcją dla drapoli właściwych, wyspecjalizowanych w polowaniu, plasują się tuż pod szczytem łańcucha pokarmowego... zaś taki sokół, czy jastrząb na ludzkim wikcie bardziej te mewy gania dla sportu, niż faktycznie na nie poluje i odstrasza raczej je samą obecnością...
   u mnie w najbliższej okolicy tych ptaków nie ma, bo nie ma wód, jest tylko jakieś zlewisko, na którym urzędują nasterydowane gęsi, czyli łabędzie... może bardziej na południe /Paczków, Otmuchów, Nysa/, tam jest kilka jeziorek, ale jeszcze nie zdążyłem zwiedzić...
   za to kultura śmietników stoi tu na takim, w miarę sensownym poziomie, że ten rejon też jest dla nich mało ciekawy od tej strony...

   Usuń
  3. Rybitwy na śmietnikach to widok powszechny. Kiedyś tylko na stawach i zalewach zerowały, teraz przystosowały się do każdego miejsca, gdzie łatwe żarcie mają.
   Może lisy? Albo inne drapieżniki wyjadają im jajka i tak się populacja utrzymuje? W każdym razie jest to ptak paskudnie rozwrzeszczany i pakujący się wszędzie, gdzie ma wodę i żarcie.

   Usuń
 9. Odpowiedzialam Ci u siebie.

  OdpowiedzUsuń
 10. mewy łatwiej oglądać, jak słuchać. drze się toto jak nie przymierzając głodny niemowlak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, drą się okrutnie, nachalne są okrutnie, ale nie szukać nad morzem, a bliżej- wróble, sierpówki, kawki, wrony- co stadko to głośniejsze.

   Usuń