wtorek, 17 maja 2022

W naszym ogrodzie w maju- konwalie i czosnek

 Blog traktuję jako pamiętnik, dziennik,  staram się tu zamieścić to, co u nas się dzieje, to co robimy, dlatego dużo tu naszego ogrodu. 

Nie zawsze udaje mi się pisać według chronologii zdarzeń. Często mieszam posty. W jednych piszę to, co było, w innych to, co teraz. Mimo wszystko, staram się opisywać dosyć dokładnie, by potem, czytając "przeszłość", mieć pełniejszy jej obraz.

Każdego roku wydaje się, że  maj w naszym ogrodzie jest taki sam,jak w poprzednich latach, a jednak, kiedy czytam stare majowe  posty, widać różnice. 

Pewnie wynikają z mojej różnej częstotliwości zamieszczania postów, a może z tego, że jednak ogród się zmienia, a czas kwitnienia roślin nie zawsze jest ten sam. 

W tym roku wszystko kwitnie o czasie, ale z powodu suszy bardzo szybko przekwita. 

Konwalie.

 Trzy lata temu,  pod płot graniczący z "sadem" (sadu już nie ma, ale jest to nasze określenie miejsca, które się na stałe przyjęło- południowa granica ogrodu, za laskiem, na dole), przesadziłam konwalie majowe. Świetna roślina do zadarniana. U nas rozrasta się jak chwast. Gdziekolwiek konwalie posadzę i w dodatku byle jak, zawsze się przyjmują, a potem rosną jak głupie. 

Na dole posadziłam konwalie w trzech miejscach i już rozrastają się w duże kępy. W tym roku, ze zdziwieniem spostrzegłam, że przy jednej kępie wyrosły kokoryczki, których absolutnie tam nie sadziłam. Jedna mizerna kokoryczka wyrosła w lasku (też nie wiem skąd) i to było wszystko. I ta jedna tam została. A teraz następne wyrosły pod płotem.


Kokoryczka zawsze kojarzyła mi się z lasem liściastym, rosnąca na dziko. A tu niespodzianka- pojawiła się w naszym ogrodzie. Ucieszyłam się, bo bardzo mi się podobają nieco bajkowe dzwoneczki tej rośliny. No i przywołuje ona wspomnienia z bukowego lasu Kopców Cieszyńskich.

Więcej o kokoryczce tu https://www.bilscy.info/blog/kokoryczka-w-ogrodzie


Konwalia majowa została posadzona w naszym ogrodzie 30 lat temu. Od tego czasu była wielokrotnie przesadzana, rozsadzana i zawsze przyjmowała to z godnością, czyli nie obrażała się, tylko szybko rozrastała,

Doczekaliśmy się takiego pięknego łanu konwalii


Jest też dosyć spora rabata konwaliowa przy tarasie, jednak nie wyczyściłam jej jeszcze z podagrycznika, dlatego nie robiłam zdjęcia. Konwalie bardzo trudno ładnie sfotografować, bo kiedy kwitną, mają już spore, szerokie liście, które otulają kwiaty, tym samym je zasłaniając.


Ale udało mi się troszkę zdjęć zrobić tak, by widać było całą urodę tego delikatnego kwiatka.

W słoneczne gorące południe, a potem wieczorem, z daleka czuć ich słodki zapach.

Zarówno kokoryczka, jak i konwalia majowa, są bardzo trujące. Wszystkie ich części trują, a najbardziej owoce- jagody.

Więcej o konwaliach tu https://www.urzadzamy.pl/rosliny/byliny/konwalia-majowa-aa-PZ1c-fLN9-89wd.html

Czosnek niedźwiedzi- roślina znana i lubiana. Dosłownie lubiana, bo ma wielu amatorów  zjadania jej zielonych listków. Lecznicza, nadaje się na sałatki no i bardzo dekoracyjna.

Czosnek niedźwiedzi, na Ziemi Cieszyńskiej, rośnie niemal w każdym zalesionym kawałku ziemi. Pokryte są nim Kopce Cieszyńskie, pokryte są nim kopce przed Skoczowem, rośnie w lasach i zagajnikach. 

W naszym ogrodzie pojawił się parę lat temu. Bardzo chciałam go mieć, ze względów sentymentalnych głównie. Lubię jego zapach, który przypomina mi lata licealne- lata burz i naporów, kiedy ganiałam po Kopcach Cieszyńskich, brodząc po łydki w czosnkowej gęstwinie. Mogłam pójść do lasu i wykopać parę sadzonek, jak to zrobiła  moja siostra. Wyrosły  z nich, w jej ogrodzie, spore połacie czosnku. Też chciałam mieć, ale ja nie potrafię iść do lasu i wykopać. No nie. Tym sposobem nie mam przylaszczek, zawilców, a też podobały by mi się w naszym lasku. Poszukałam w internecie i w sklepie ogrodniczym kupiłam parę sztuk czosnku.  Dostałam przesyłkę, otwieram, a tu paczuszki z nasionami. No cóż, szczęśliwa, że udało mi się czosnek namierzyć w Internecie, nie spojrzałam, że oferta dotyczy nasion, a nie sadzonek. W dodatku to nie był czas wysiewu. Zdegustowana schowałam paczki do szafki i zapomniałam. Znalazłam je jesienią, kiedy znów nie był czas na wysiew. Schowałam. Zostało na tym, że wysiałam je w lipcu, bo znów się na nie natknęłam. Wóz, albo przewóz, wysiałam w lasku i zapomniałam. A wiosną.... a wiosną wykiełkowały cztery malutkie kępki czosnku. Bardzo pionowałam, by ich nic nie zniszczyło. Po paru latach doczekaliśmy się takich kęp.

To największa, w głębi lasku.


Te są mniejsze, na skraju lasku. Jest ich jeszcze parę i każdego roku są większe. Sam się rozsiewa i sam się rozrasta z cebulek.


Kwiaty czosnku pachną czosnkowo- słodko, a sam czosnek czuć już z daleka, zwłaszcza jak jest go dużo.

Nie wolno jeść kwiatów, bo szkodzą, natomiast liście są lecznicze. Czosnek niedźwiedzi jest pod ochroną częściową.

Więcej o czosnku tu

 https://pl.wikipedia.org/wiki/Czosnek_nied%C5%BAwiedzi

Ornitologicznie- od tygodnia w ogrodzie śpiewa wilga. W tym roku przyleciały (skrzek samicy też słychać) do ogrodu wcześnie. Zastanawiałam się, czy w lipcu, jak zawsze, się pokażą, czy w ogóle się pokażą, a tu taka niespodzianka.

Miłego dnia


13 komentarzy:

 1. Na wszystkie czosnki moge sobie popatrzec z daleka, ta roslina nie ma wstepu do mojego domu, nie uzywam w kuchni, bo nie znosze tego zap... odoru. Moze byc sobie najzdrowszy na swiecie, nie i juz!
  Za to konwalie zawsze kojarze we wspomnieniach z imieninami mamy, co roku dostawala kilka bukietow i pachnialo w calym domu. Tu te moje ukochane kwiatki sa bardzo rzadkie w ogrodach, a kupic to ich w ogole nie mozna. Tesknie za nimi i bardzo Ci zazdroszcze tej rabaty konwaliowej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czosnek, owszem z mlekiem i miodem pije w sytuacjach awaryjnych. Nie przepadam, ale w ogrodzie takie cuda lubię. Konwalie wędrowały z mamą od leśniczówki do leśniczówki, potem do innych domów, a teraz ich pra pra prawnuczki są u nas w ogrodzie.

   Usuń
 2. Ja się, z racji zawodu, znam tylko na roślinach leczniczych, a i to na wykorzystaniu, nie uprawie. Prac ogrodowych nie cierpię i zawsze mnie to zastanawiało, w jaki sposób relaksują moich znajomych. Pole to co innego, bo robią głównie maszyny.
  Ale ogladac cudze ogrody lubię😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy nie ma ciężkich prac, to jest to relaks. Ale chyba ma się zamiłowania ogrodnicze we krwi. U nas, w rodzinie, większość ma swoje ogrody. Wzorem ogrodników- głównie uprawa kwiatów- dla mnie, byli pradziadek, dziadek ze strony matki i potem sama mama. Te ogrody, jakie oni mieli, to były cacuszka. I wcale niemałe, za to z mnóstwem różnych niespotykanych gatunków. Pradziadek, który miał gospodarstwo i ogród w tutejszej wsi, jeździł po ogrodnicze nowinki do Wiednia. Było mu bliżej, niż do Warszawy, no i był poddanym Franza Jozefa, najmiłościwiej mu panującego:)

   Usuń
 3. W ogrodzie dzisiaj , kupka piór . Ktoś miał ucztę a ktoś dokonał żywota.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawo natury, prawo silniejszego-ł ańcuch pokarmowy. Niemniej żal pierzastego.

   Usuń
 4. och Twoje konwalie to plantacja !! u mnie trochę pode śliwką. to mówisz, że kokoryczka sama się zasiała? ja dostałam od kogoś, bo mi się bardzo spodobała w jakimś ogrodzie. Masz miejsce na te wszystkie kwiatki...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miejsca jest dosyć, ale sił już brakuje. Kokoryczka sama się zasiała, albo ptaki przyniosły.

   Usuń
  2. zazdroszczę czosnku niedźwiedziego. no właśnie o to chodzi, żeby już tak ogród funkcjonował, żeby sie nie narobić a żeby wyglądał ))

   Usuń
 5. Konwalie bardzo lubię, ale tylko rosnące, w wazonie mnie ich zapach przyprawia o ból głowy. Podobno czosnek niedźwiedzi to panaceum niemalże na wszystko😊 nie próbowałam.. Oraz uwielbiam taka intensywna, majową zieleń.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam jeszcze konwalii w wazonie. Może zrobię bukiecik, ale masz rację, ich zapach po zerwaniu jest bardziej mdły.
   Nie lubię czosnku niedźwiedziego, wolę normalny.

   Usuń
 6. Ależ zaskoczenie! Uwielbiam konwalie, a u Ciebie jest ich rzeczywiście ogrom. Pięknie to wyszło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są dwa duże łany blisko domu i w różnych miejscach lasku. We wrześniu będę przesadzała wszystkie z jednej grządki w inne miejsca ogrodu.

   Usuń