piątek, 7 listopada 2014

I z "Biedronki" zakwitnie A tu kolejny kwiat z „Biedronki”. 

Kupiłam dwa gatunki, wsadziłam w doniczki, postawiłam na schodach prowadzących na taras i zapomniałam ich nazw. W obu donicach cebule wykiełkowały. Potem urosły im długie liście i na tym stanęło. Pod koniec września postawiłam na południowym tarasie donice z cebulami do zaschnięcia, a potem o nich zapomniałam. Kiedy przyszły mocno chłodne dni i rankiem zdarzył się przymrozek -3 stopnie, nagle do mnie dotarło, że na tarasie stoją jeszcze donice z amarylisami i tymi dwoma, co to nie wiem, jak się nazywają. Postanowiłam je natychmiast zanieść do piwnicy, niepewna, czy już mrozik szkód nie poczynił. Wzięłam z tarasu skrzynki z donicami i postawiłam w sieni z postanowieniem, że później zniosę je do piwnicy. I tak sobie tam stały pół dnia, a ja koło nich raz po raz przelatywałam, robiąc różne rzeczy. Kiedy w końcu podniosłam jedną z nich, z zamiarem zniesienia do piwnicy, zobaczyłam, że coś różowego wystaje ponad mocno już zrudziałe liście amarylisów. 
 Naprawdę, trzeba mieć oczyska nie powiem gdzie, żeby tego ślicznego kwiatu nie zauważyć od razu i gonić koło niego, jak ślepiec. I żeby było Jeszce śmieszniej, od razu przypomniałam sobie jego nazwę. Ciekawa jestem, czy gdyby ten drugi zakwitł, też na jego widok wróciłaby mi pamięć. Nie mam zielonego pojęcia, co to za kwiatek jest w tej drugiej donicy. Pamiętam, że na opakowaniu było zdjęcie białego.

„Nerine Bowdenii najpopularniejsza odmiana w Polsce spośród tego gatunku. Zarazem sprawia najmniejsze problemy w uprawie , łatwo się rozmnaża. Może być uprawiana w ogrodzie , jak również w doniczkach w domu lub w ogrodzie zimowym. Nadaje się na kwiat cięty.
Kwiaty duże o średnicy do 8-10 cm o wąskich pofalowanych płatkach , bardzo długo utrzymujące się , wyrastają na bezlistnej długiej łodydze.
Kwitnie od lipca do końca września. Wysokość rośliny od 40-70 cm.
Cebule sadzimy tak aby wierzchołek wystawał ponad powierzchnię ziemi w kwietniu, maju. Wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego , gleby ciepłej , przepuszczalnej. Cebule wykopujemy bardzo ostrożnie ze względu na możliwość uszkodzenia( licznych cebulek przybyszowych) po zaschnięciu rośliny , w październiku. Przechowujemy w miejscu chłodnym ok15C.”
 http://www.ogrodkroton.pl/towar.303.nerine.bowdenii.-.rozowa.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz