niedziela, 3 maja 2020

Narcyzy w naszym ogrodzie.


Jest ich, w naszym ogrodzie, wiele gatunków. Tak naprawdę, to dokładnie nie wiem ile, ale z 15/17 na pewno będzie. Przez kilka lat kupowałam różne cebule i wsadzałam wszędzie tam, gdzie chciałam je zobaczyć na wiosnę. Rosą pod drzewami, w trawniku, obok krzewów i na grządkach kwiatowych. Tworzą wiosenny szpaler wzdłuż chodnika, wiodącego do domu. Kępy narcyzów rosną na obrzeżach parkingu i pod płotem, przy naszym sklepie. Dzięki takim nasadzeniom, od marca do maja, w ogrodzie zawsze któraś kępa narcyzów kwitnie, ładnie akcentując rozwijającą się zieleń. W sierpniu kupię następne cebule, bo widzę jeszcze parę miejsc, gdzie powinny się znaleźć.  

Te zaczynają pierwsze kwitnąć. I szybko przekwitają. Żółte z krótką pomarańczową trąbką.
 To moje ulubione. Pełne z żółtym środkiem i pomarańczowym, w nim, akcentem. Kwitną od początki kwietnia i dopiero teraz kończą kwitnienie. Są mocne, kwitną obficie, nie łamią się. Długo trzymają się w wazonie
 Białe z ciemnożółtą, krótką trąbką. Kwitną prawie dwa tygodnie.Pod wpływem deszczu łamią się. Trzeba je "podpierać"
 Pełne białe z zielonymi płatkami zewnętrznymi. Kwitną pod koniec kwietnia. Kwiaty są ciężkie i łamią się pod wpływem deszczu. Muszą mieć "podpórkę".
 Całe białe z długą trąbką, bardzo eleganckie
 Stary gatunek narcyzów  Można było je zobaczyć w ogródkach przydomowych wiele, wiele lat temu. Jasnożółte z ciemniejszą długą trąbka. Bardzo pachną
 To też stary gatunek. Duże białe kwiaty z krótką ciemnożółtą trąbką. Również mocno pachną,
I jeden narcyz cały żółty. Zdjęcie robiłam, kiedy ten gatunek już przekwitał.
 Białe z pełnym środkiem, jasnokremowym.
 Bardzo oryginalne narcyzy. Uroczy jest ten żółty środek, niepodobny do narcyzowych trąbek. Mam jeszcze takie z pomarańczowym środkiem, ale w tym roku nie zakwitły.
 Bardzo popularne, drobne, białe narcyzy z malutką, żółtą trąbką w środku. Bardzo obficie i długo kwitną. Najładniej wyglądają w dużych kępach., Są wiotkie i muszą mieć podpórkę.
 Najwyższe ze wszystkich narcyzów. Bardzo długo kwitną i mocno pachną. Chociaż są dosyć sztywne, daję im podporę
 I jeszcze jedne białe z żółtą trąbką
 Białe, drobne, pełne wielokwiatowe ( na jednej łodydze) mocno pachnące. Kwitnienie zaczynają pod koniec kwietnia.
Pełny z różowym środkiem. Najpóźniej zaczynają kwitnienie. Mam dwie kępy, ale rzadko kwitnie w nich więcej niż parę kwiatów. Najczęściej wypuszczają płone pączki. Są kruche i łamią się u nasady kwiatu.

 Drobne, pełne, wielokwiatowe żółte narcyzy. Mocno pachną. Są silne i raczej nie potrzebują podpory.
 Były jeszcze pełne, żółte o kulistych kwiatach. Też stary gatunek, mocno pachnący, ale nie wiem, czy nie kwitły, czy przeoczyłam je przy robieniu zdjęć.
Większość z tych narcyzów potrzebuje podpórek, bo pod wpływem deszczu lub ciężaru swoich kwiatów, łamią się. Dużo ma również wiotkie liście, które kładą się na ziemi i również łamią się. Ja je podpieram takimi półokrągłymi, na dwóch bolcach (wbijanymi do ziemi), wykonanymi z drutu, podporami. Na niektórych zdjęciach widać je dosyć wyraźnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz