piątek, 24 lutego 2017

W szkle zaklęteZauroczyły mnie. Są niesamowite. Są piękne i pięknie wkomponowane w przestrzeń. Przedstawiam artystę "szklarza" Chihuly'ego

Chihuly pochodzi z Tahomy. Wychowała go matka, ponieważ ojciec zmarł na atak serca. Wcześnie stracił również brata, który zginął w wypadku pilotażu samolotu. Po zdaniu matury w liceum publicznym w rodzinnym mieście, podjął (1959) studia w College of the Puget Sound. Drugi rok studiów kontynuował jako student głównego stanowego University of Washington, w granicach miasta Seattle, gdzie uczył się projektowania wnętrz i studiował architekturę. 
W 1967 ukończył studia magisterskie, uzyskując stopień Master of Scence w rzeźbie, na centralnym naukowo- badawczym w stanie Vinsconsin, University  of Visconsin-Madison, gdzie uczył się techniki i tradycji szklanych, pod kierunkiem artysty tworzenia w szkle Harvey Littletona.
W 1971 przy pomocy wsparcia finansowego osób trzecich, założył  Pilchuck Glass School w miasteczku Stanwood.
Artysta mieszka i pracuje w liczącym prawie 3,5 ha. Studio, nazwanym „The Boathause” (hangar łodzi). Nazwa pochodzi od pierwotnego jego znaczenia, ponieważ usytuowane jest na brzegu jeziora Lake Unnion.W 1976 roku artysta uległ wypadkowi samochodowemu, wynikiem którego była utrata wzroku w jednym oku. Dla Chihuly’ego był to cios, ponieważ stracił  zdolność  oceny trójwymiary, potrzebnej do dmuchania szkła. Nie załamał się i zaczął malować swe projekty na płótnie, po czym zleca ich wykonanie ekipie artystów i techników w szkle, z którymi współpracuje.
Chihuly’ego interesuje abstrakcja form w naturze. Zwróciła na nią uwagę w ogrodzie matki jeszcze jako  dziecko. Jego sztuka odzwierciedla także umiłowanie morza i fauny morskiej. Jego rzeźby charakteryzują się innowacyjnością, bogactwem barw i złożonością form. Artysta jest najbardziej kojarzony z wielkimi wieloelementowymi, abstrakcyjnymi dziełami ze szkła dmuchanego. Jego dzieła są monumentalne, ale seria szkła ciętego pt. Irish Cylinder jest raczej kameralna.

Niektóre rzeźby zdobią sufity w kasynach i hotelowych westybulach, inne z kolei to abstrakty  form kwiatowych , wielkości zaledwie ludzkiej dłoni.
Chihuly jest zwolennikiem intensywnego pigmentowania szkła. Używa również neonu oraz efektów uzyskaniem domieszaniem argonu.
Artysta używa form i opraw naturalnych, a jego rzeźby często bywają wkomponowanie w środowisko naturalne np. szklane gałęzie wkomponowane w naturalne lub w grupę drzew, zawieszane lub spławiane w taflach stawów.Nie jest to ogólnie znanym faktem, że elementy jego wielkich wieloelementowych rzeźb są wykonane w szkle akrylowym, a nie w tradycyjnym szkle krzemowym.
Jego rzeźby są instalowane na całym świecie: w ogrodach, parkach, w budynkach, na stałych wystawach, w hotelach. W 2008 roku, na świecie było co najmniej 225 stałych instalacji muzealnych prac Chihuly’ego, Niektóre z nich wypożyczane są na wystawy okresowe.Prace artysty  znajdują się w sprzedaży detalicznej w dwóch sklepach założonych za pośrednictwem przemysłu hotelarsko-rozrywkowego MGM Miraże. Jeden ze sklepów znajduje się  w Las Vegas, drugi w Chinach w dawnym portugalskim Makau.

Źródła:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz